CryptoBox 800 UHD

Vypnuta nelegální video služba. Měla 2 miliony abonentů

| redakce | tisk | názory

Více než dva miliony zákazníků měla jedna nelegální video služba, která byla nedávno vypnuta po zásahu španělské národní policie (Policía Nacional). Podle policie pirátská služba poskytovala ilegálně audiovizuální obsah v Evropě, Asii a na Středním východě.

Vyšetřování probíhalo v rámci Europolu a Eurojustu a zahrnovalo rovněž orgány činné v trestním řízení z Belgie, Kanady, České republiky, Dánska, Francie, Itálie, Německa, Lucemburska, Nizozemí, Polska, Rumunska, Švédska, Spojeného království a Spojených států Amerických.

Zabavené elektronické vybavení (foto: Europol)
▲ Zabavené elektronické vybavení (foto: Europol)

Během akce dne 3. června 2020 provedly orgány činné v trestním řízení na území Evropské unie celkem 15 domovních prohlídek, zatkly 11 osob (4 ve Španělsku, 1 v Německu, 3 ve Švédsku, 3 v Dánsku) a vyslechly 16 dalších osob kvůli jejich možné účasti na ilegální službě.

Výsledkem akce bylo zabavení 4,8 milionu eur (cca 128,7 milionu korun), včetně majetku v hodnotě více než dvou milionů eur (cca 53,6 milionu Kč), luxusní hodinky, hotovost, kryptoměny a elektronické vybavení. Orgány činné v trestním řízení vypnuly 50 IP adres a část online trestné infrastruktury. Obstaveno bylo také 11 bankovních účtů v celkové výši 1,1 milionu eur (cca 29,5 milionu korun).

Problematikou ilegální služby se španělská národní policie začala zabývat již v roce 2019, kdy objevila několik webových stránek, které nabízejí nezákonně audiovizuální obsah v různých zemích Evropy, Asie a Středního východu. Obsah byl poskytován formou IPTV a spravován ze Španělska. Síť nabízela nelegálně přes 40 tisíc televizních kanálů, filmů, dokumentů a jiného digitálního obsahu prostřednictvím webových stránek hostovaných na mezinárodní síti serverů. Ceny předplatného ilegální služby byly mnohem nižší než za legální služby.

názory čtenářů