CryptoBox 800 UHD

Pražské jaro a komorní hudba Igora Stravinského na ČT art

| redakce | tisk

Ani letos nebude chybět Česká televize u věhlasného hudebního festivalu Pražské jaro. Ve středu 12. května nabídne ČT art ve 20 hodin přímý přenos slavnostního zahajovacího koncertu z Obecního domu v Praze.

V neděli 23. května připomene kulturní stanice koncertem padesát let od úmrtí slavného skladatele Igora Stravinského. Oba večery moderuje Jan Budař.

Mezinárodní hudební festival uvede ve svém 76. ročníku tradičně Smetanova Má vlast, tentokrát s dobovými nástroji a v duchu interpretačních zvyklostí konce 19. století. „Rozhodli jsme se vsadit na Václava Lukse a jeho Collegium 1704, kteří patří nejenom k české špičce, ale stali se jedním z nejrespektovanějších souborů svého druhu v Evropě. Svou cestu ostatně započali před téměř dvěma dekádami právě na Pražském jaru,“ uvádí ředitel festivalu Roman Bělor. „Vždy jsme dbali o to, aby zahajovací koncert Pražského jara vedle respektu k tradici přinášel také moment znovuobjevování, překvapení. Jsou to nové interpretace, nová chápání díla současnými hudebníky, které dílo udržují naživu a činí jeho uvádění relevantním i v jednadvacátém století,“ uzavírá Bělor.

Václav Luks - Collegium 1704 (foto: Petra Hajská)
▲ Václav Luks - Collegium 1704 (foto: Petra Hajská)

Televizní přenos úvodního koncertu režíruje Adam Rezek, stejně jako záznam večera nazvaného Pohlceni Stravinským. V koncertním sále Pražské konzervatoře členové PKF - Prague Philharmonia pod vedením slovenského dirigenta Mariána Lejavy představí virtuózní skladby napříč tvorbou ruského skladatele. Vystoupení začíná hned po Událostech v kultuře, ve 20.15 hodin živě na ČT art. Přímé přenosy doplní krátké pořady Echo Pražského jara, které pravidelně přinášejí sestřihy toho nejzajímavějšího z daného ročníku.