Quantcast

Abeceda satelitního příjmu

Paraboly a LNB

paraboly Klíčovou komponentou pro příjem satelitních signálů je satelitní anténa (parabola). Její průměr určuje zisk paraboly a také možnosti příjmu signálů. Paraboly menších rozměrů jsou vhodné zejména pro příjem hlavních evropských satelitů jako je Astra, Eutelsat či Thor, které mají vysoký výkon a pro jejich příjem není potřeba instalovat velkou parabolu.

Čím větší bude parabola, tím větší získ antény a uživatel získává i větší signálovou rezervu za zhoršených příjmových podmínek (nepříznivé počasí). Dále má divák s větší parabolou možnost příjmu řady dalších satelitů, které nemají hlavní pokrytí nasměrované do střední Evropy. Jedná se zejména o anglické, arabské či některé ruské programy.

Paraboly se dělí na základní dva druhy - středové a offsetové. V současnosti se nejvíce používají offsetové. Na trhu jsou speciální paraboly určené pro příjem více satelitů (orbitálních pozic) z jedné paraboly. Jde o paraboly multibeam, toroidní paraboly a další.

Offsetová parabola

Obrázek č. 1 - Příklad offsetové paraboly (značka FUBA)

Středová parabola

Obrázek č. 2 - Příklad středové paraboly

Toroidní parabola

Obrázek č. 3 - Toroidní parabola

Toroidní parabola

Obrázek č. 4 - Toroidní parabola a princip příjmu více orbitálních pozic z jedné antény

Druhou důležitou venkovní přijímací jednotkou satelitního kompletu je LNB (Low Noise Block) nebo také LNC (Low Noise Converter), který má za cíl zesilovat mikrovlnný signál se směšovačem na mezifrekvenční pásmo 950 až 2150 MHz. Dnes se obvykle používají LNB se šumovým číslem 0,3 dB či 0,2 dB. Na trhu jsou i LNB se šumovým číslem jen 0,1 dB. V praxi tento údaj až tolik neovlivňuje výsledný příjem programů. Rozhoduje více technických parametrů, kvalita přijímací techniky - kvalitní LNB, kabel a citlivý satelitní přijímač.

Toroidní parabola

Obrázek č. 5 - Signle LNB (jeden výstup konvertoru) pro offsetovou parabolu

Toroidní parabola

Obrázek č. 6 - Twin LNB (dva výstupy konvertoru) pro offsetovou parabolu

Pro jednotunerový satelitní přijímač nám postačuje LNB Single s jedním výstupem. U dvou a vícetunerových přijímačů nebo pro další přijímač v domácnosti jsou vhodnější LNB Twin (dva výstupy pro sledování jedné družice s možností nezávislého sledování a nahrávání pořadů) či LNB Quad (čtyři výstupy z jednoho konvertoru). Další možností je nainstalovat do paraboly další LNB, které nám umožní příjem programů z dalších orbitálních pozic bez nutnosti pořízení a instalace USALS motoru.

ČTĚTE TAKÉ:
Možnosti natáčení středových a offsetových parabol

autor: redakce parabola.cz