Quantcast

Abeceda satelitního příjmu

Vybíráme digitální satelitní přijímač

Řada nových potencionálních diváků se snaží překonat technickou bariéru - vyznat se v označení a zkratkách u jednotlivých přijímačů, které jsou často rozhodující pro to, který přístroj bude pro diváka nejvhodnější.

V první řadě musí divák podle svých potřeb zvolit typ satelitního přijímače. Měl by zvážit, zda mu postačí přístroj jen pro příjem volných (FTA) programů (bez možnosti rozšíření o moduly /dekodéry/) či zvolí o něco dražší model, který je buď vybaven vestavěným dekodérem, nebo má sloty CI pro vložení libovolného modulu, nebo má přijímač vestavěný modul i CI sloty. Popisu základního vybavení satelitních receiverů jsme se na stránkách serveru Parabola.cz již několikrát věnovali, vzhledem k několika novinkám v této oblasti se budeme samozřejmě nadále věnovat aktualizovaným přehledům parametrů a možností dalších set top boxů.

Pokud jsme se již rozhodli, jaký typ přijímače si pořídíme, nastává vyřešit druhý úkol. Vybrat z dané kategorie set top box, který bude splňovat určitá kritéria. Naprostý začátečník se ale patrně hned nezorientuje ve změti zkratek a cizích pojmů a těžko posoudí, zda mu bude přijímač plně vyhovovat.

Několik základních zkratek, určujících vybavení digitálních přijímačů:

MPEG-2, MPEG-4 - kompresní formáty. Pro SD vysílání se používá MPEG-2, postupně se ale přechází na úspornější systém MPEG-4/AVC (H.264). V případě HD vysílání se dnes využívá výhod MPEG-4.

podporovaná rozlišení - u HD programů 720p (1280x720) a 1080i (1920x1080), SD rozlišení 720x576, případně nižší rozlišení.

Počty předvoleb - číslo udává počet předvoleb, tj. kolik celkově televizních a rozhlasových programů můžeme uložit do přijímače. V současné době je pro příjem všech volných programů ze satelitů plně dostačující kapacita 3000 předvoleb, pro příjem i kódovaných programů je většinou přístroj už z výroby vybaven běžně 4000 předvolbami, v některých případech až 9000. S prakticky neomezenou kapacitou pro TV a rozhlasové programy se můžeme setkat u linuxových přijímačů.

SR (Symbol Rate) - symbolová rychlost, se kterou dokáže přijímač pracovat. Obvyklý funkční rozsah je 2000 ksymb/s až 30 Msymb/s v normě DVB-S. Vysílá se ale i na nižších a vyšších symbolových rychlostech. V normě DVB-S2 je obvyklý pracovní rozsah přijímačů cca 5000 ksymb/s až 31 Msymb/s. I v tomto případě se používají vyšší i nižší hodnoty. Většinou ale takové vysílání není určeno pro DTH příjem.

FEC (Forward Error Correction) - korekce chyb v signálu. Provozovatelé programů využívají v DVB-S prakticky všechny poměry 1/2, 2/3, 3/4, 5/6 i 7/8. Nejčastěji se používají 2/3, 3/4 a 5/6. Většina přijímačů dokáže pracovat se všemi hodnotami FEC. Někteřé set top boxy pracují s tzv. FEC auto. V takovém případě není nutné do přijímače zadávat parametr FEC, přijímač jej najde automaticky. Podobně to platí i pro vysílání v normě DVB-S2, kde se používá více kombinací FEC - v DVB-S2/QPSK 1/2, 3/5, 2/3, 3/4, 5/6, 8/9, 9/10 a v DVB-S2/8PSK pak 3/5, 2/3, 3/4, 5/6, 8/9 a 9/10.

SCART - pro příjem programů na starších typech televizorů je vhodné prostudovat, zda má přijímač zásuvky SCART či CINCH a kolik. Měly by nám postačovat k připojení TV i VCR a případně i hifi věže. Pro nejkvalitnější příjem a využítí výstupu RGB pro TV je vhodný SCART, navíc doplněný audio výstupy CINCH pro hifi věž, případně výstupem Dolby Digital (DD/AC3) pro domácí kino (viz níže). Připojení televizoru a domácího kina přes SCART a cinch konektory je zastaralé rozhraní, které nepřináší nejlepší možnou kvalitu obrazu i zvuku přijímaných programů. Dnes se doporučuje propojovat televizor s přijímačem přes HDMI nebo DVI a zvuk přes koaxiální nebo optický výstup.

HDMI (High-Definition Multimedia Interface) je rozhraní pro přenos video a audio dat v digitální podobě - beze ztráty kvality. Využívá se zejména pro příjem programů ve vysokém rozlišení (HDTV).

Ethernet interface (RJ-45) je rozhraní, které umožňuje připojit zařízení na internet. Uživatel může rozhraní využít pro aktualizaci firmware, HbbTV a dalších služeb. PVR set top boxey umožňují z připojeného HDD přes ethernet nakopírovat data z HDD do počítače.

UHF - modulátor. Možnost naladění satelitu na televizoru v pásmu K21 - K69. Některé přijímače mají tento rozsah omezený. UHF modulátor je využíván zejména při šíření signálu po bytě pro více TV (na nich je však možnost sledování pouze jednoho zvoleného programu v přijímači). Pokud tuto možnost nevyužíváte a máte TV vybaven vstupním konektorem SCART, nebo Cinch (vstup AV či AUX), modulátor není nutností.

DiSEqC - slouží k přepínání signálů z několika konvertorů umístěných v jedné, nebo více parabolách. Rozhodnete-li se pro příjem signálů z několika družic, poslouží přepínací signál DiSEqC, který ve spojení s externím přepínačem a několika konvertory automaticky přepíná signály z několika družic. Běžně je využíváno přepínání dvou až čtyř družic (konvertorů).Toto vybavení (DiSEqC) má většina prodávaných satelitních přijímačů i PC karet. Signály DiSEqC slouží i k ovládání přídavného natáčecího zařízení. Pro obsluhu a využití natáčecího zařízení je však nutné, aby měl přijímač DiSEqC ve verzi 1.2.

USALS - máme-li motor DiSEqC s funkcí GOTO X, přijde nám určitě vhod podpora USALS. Pouhým zadáním zeměpisné polohy místa příjmu můžeme jednoduše aktivovat natáčecí zařízení takřka na neomezený počet družic. Tato funkce zjednodušuje instalaci a nastavení všech družic, které chceme přijímat.

OSD (On Screen Display) - menu na obrazovce. Většina výrobců přijímačů vybavuje přijímače multijazyčným menu. Běžně nechybí angličtina či němčina. Většina prodávaných set top boxů na českém a slovenském trhu obsahuje také volitelné české, případně i slovenské menu.

EPG (Electronic program guide) - elektronický programový průvodce; informace o vysílaných pořadech. Pomocí této funkce se v záplavě TV ale i R programů již neztratíte. EPG vysílají prakticky všichni provozovatelé pay-tv. Rozšiřuje se i počet FTA programů, které EPG vysílají.

Teletext - Podpora teletextu není u digitálních přijímačů samozřejmostí. Pokud máte zájem sledovat teletext u digitálních programů, musíte hledat v manuálech informace, zda přijímač teletext skutečně podporuje. Většinou jsou k dispozici dva módy příjmu teletextových stránek a to VBI teletext (příjem teletextu na televizoru s dekodérem teletextu) a OSD teletext (příjem teletextových stránek přímo přes set top box).

Vestavěný dekodér - před nákupem se rozhodněte, zda budete chtít přijímat české a slovenské programy ze satelitu (u nás např. CS Link, Skylink, nebo freeSAT by UPC Direct). Některé modely přijímačů jsou vybaveny vestavěnými dekodéry (u nás většinou Irdeto). Některé přijímače mají navíc další sloty pro doplnění o dekódovací moduly pro příjem kódovaných programů v jiných, či případně stejných systémech.

CI/CI+ sloty - rozhraní, do kterých vkládáme externí modul, který nám ve spojistosti s patřičnou dekódovací kartou umožní sledovat objednané placené programy. V praxi stačí většinou jen 1 slot, ale v případě zájmu o příjem dalších programů (v odlišném kódovacím systému) je vhodný přijímač s dvěma sloty CI. Rozhraní CI je postupně nahrazováno CI+, novou generací Common Interface.

Dolby Digital/AC3 - podpora a výstup Dolby Digital. Výhodné při příjmu filmových kódovaných programů ve spojení s vaším "domácím kinem". Ale i v případě, že se rozhodnete pro příjem volných programů ze satelitu, má podpora Dolby Digital své opodstatnění.


Další vybavení:

Hbb TV - příjem interaktivních služeb přes set top box připojený na internet.

TWIN tuner - druhý tuner v přijímači. V praxi z jednoho tuneru můžeme nahrávat programy a z druhého sledovat aktuálně jiné programy (případně nahrávat vysílání z obou tunerů zároveň). Tato možnost je nejčastěji k dispozici v přijímačích s HDD.

HDD - hard disk v přijímači. Na disk můžeme zaznamenávat pořady (např. v době naší nepřítomnosti), později si je přehrát na TV, či je přehrávat (i když poněkud složitější cestou) na HDD PC a poté si je případně vypálit i na CD, DVD či BluRay disky.


Kombinovaná zařízení:

Výrobci satelitních receiverů přicházejí s dalšími novinkami, které kombinují satelitní přijímač s dalším přístrojem. Na trhu se objevují první zařízení, které mají i přehrávač DVD, či podporují i příjem digitální pozemní televize (DVB-T).

televizor / DVD přehrávač se satelitním tunerem - speciální satelitní přijímače mají zabudovaný přehrávač DVD disků. Pokud nás takový výrobek zaujme, měli bychom si ověřit, zda podporuje právě ty formáty disků, které budeme používat.

DVB-T - příjem digitálního terestrického (pozemního) vysílání. S výhodou můžeme na kombo set top boxu sledovat i programy šířené terestricky digitální cestou. V příhraničních oblastech s Polskem či Rakouskem může divák sledovat i stanice ze zahraničí, které ze satelitu nejsou běžně dostupné (z důvodu omezení vysílacích práv jsou zakódované).

autor: redakce parabola.cz