Quantcast
TereBox T2

Satelitní přijímače s vestavěným dekodérem IRDETO PI-sys

| Tisk

Na našem trhu se satelitní technikou se již delší dobu nabízí přijímače s vestavěným dekodérem Irdeto PI-sys. Co vlastně tyhle přijímače přinášejí a co od nich můžeme očekávat?

Tyto přijímače jsou testovány v laboratořích firmy Irdeto a je jim udělován příslušný certifikát, že mohou používat značku „Irdeto READY“. V návaznosti na to pak následují testy v laboratořích satelitního operátora Skylink, který je lídr zavádění tohoto systému u nás. Na základě těchto testů uděluje Skylink certifikát těmto přijímačům a tyto přijímače pak mají oprávnění nosit logo „Skylink READY“.

Kterým přijímačům byl certifikát Skylinkem udělen? V níže uvedené tabulce se můžeme podívat, které přijímače se mají právo nosit značku „Skylink READY“.

Satelitní přijímačSoulad s požadavky
technické specifikace Skylink
Základní test podmíněného přístupuČeská a slovenská lokalizaceSecure SiliconPárování s kartou
Topfield
SBI-2050
11200
Go SAT
GS7050 HDi
11110
DiZiPiA
DS4H-35IRS
11110
Go SAT
GS 7020 HDi
11100
Optibox Zebra
OHS 3720CIR
11110
TechniSat
TechniBox SIR
11110
Kaon
KSC-SA276IR
11110
Kaon
KSC-SA4001IR
11110
Arion
AF-5230VHDCI
11100
Changhong HD
DVB-S2 6100R S/S
11210
Humax
IRHD 5100S
11110
Telefunken
DVB-S 20
11110
Optibox
Pony
21100
Neotion
Skylink (dekódovací modul)
11100

Na našem trhu se objevily také přijímače, které měly udělen pouze tzv. dočasný certifikát, který byl platný do 31.12.2010. Příslušní dovozci měli dodat k tomuto datu satelitnímu operátorovi Skylink pozitivní tzv. IRDETO HIGH LEVEL DVT test, to se sice stalo (až v únoru 2011), ale firmware stále nevyhovuje požadavkům certifikace Skylinku.

Takže tyto přijímače nemají v současné chvíli právo používat značku „Skylink READY“.
Označení na krabici ještě neznamená, že si kupujete bezproblémový přijímač. V některých případech se i v návodech přístrojů bez certifikátu píše, že přijímač má příslušný certifikát Skylinkem udělen. Zde jde minimálně o klamání spotřebitele. Navíc je určitě nepříjemné, když např. zjistíte, že se vám trhá obraz na Nově HD v určitých časových intervalech apod. Plná odpovědnost je však na dovozcích a příslušných prodejcích. Věřme, že se tato situace co nejdříve napraví.

Při výběru přístrojů je určitě vhodné vybírat ty, které certifikát mají. Tyto jsou uvedeny ve výše uvedené tabulce. Její aktualizovanou verzi najdete vždy zde ( zde ).

Nyní aspoň obecně k samotným přijímačům s vestavěným Irdetem PI-sys. Vždy se jedná o jednoduchý přijímač určený pro příjem programové nabídky Skylinku, který nevyžaduje náročnou obsluhu. Některé přijímače umožňují nahrávat na flash disk nebo externí pevný disk. Některé šifrovaně (např. Topfield SBI-2050), jiné mají záznamy na disku nešifrované (např. Optibox Pony), tedy je můžeme dále zpracovávat v PC.

Do vestavěného dekodéru přístrojů lze vložit IRDETO kartu Skylink nebo ICE karty Skylink. Staré karty Cryptoworks nelze použít. Některé přijímače mají k dispozici i CI slot pro vložení CA modulu např. s kartou CS Link . V době psaní článku přetrvával problém s přijímačem Topfield SBI-2050 s posledním firmwarem, který má chybu v komunikaci s CA moduly, problém se táhne už od prosince minulého roku. Dodavatel těchto přijímačů přislíbil nápravu.

V tzv. global free modu (nezaregistrovaná karta) se uživatelé těchto přijímačů mohli setkat s výpadky dekódování, tento problém byl dne 10.2. operátorem Skylink odstraněn (na všechny karty byl zaslán patch – záplata v podobě krátké instrukce). U některých přijímačů s univerzálním dekodérem může trvat déle zápis této instrukce na kartu.

O výhodách přijímačů jsem již několikrát psal, automatické naladění programů operátora Skylink, příjem poštovních zpráv, možnost vzdálené správy přijímače operátorem apod. Některé modely např. Technisat TechniBox SIR ( zde ) jsou vybaveny i funkcí automatické aktualizace programů, nemusíte se tedy starat o to, jestli se nějaký kanál přesunul jinam nebo se v nabídce objevil nový.

Někteří uživatelé však mimo základních modelů s dekodérem Irdeto z různých důvodů hledají alternativní řešení. Tím je pořízení klasického HDTV satelitního přijímače, který má k dispozici alespoň jeden CI slot. Do tohoto slotu se pak vloží dekódovací modul IRDETO PI-sys.

V době psaní článku byly pro tyto účely na trhu moduly SMIT ( zde ) a Mascom ( zde ). Netrpělivě očekává dodávka modulů Neotion ( zde ) , který zatím jako jediný získal certifikát Skylinku právě v těchto dnech dorazila na náš trh.

Modul SMIT funguje téměř ve všech přijímačích a s neveřejným firmwarem, který jsem měl k dispozici, se již objevila funkce rodičovského zámku a pracuje se i na české lokaci. Funkce OTA (upgrade přes družici) pracovala naprosto bez problémů, opět k dispozici prozatím pouze pro interní potřeby dovozce a testovacích pracovníků. Jakmile bude firmware čínským výrobcem dotažen do finálního stavu, bude jej možné veřejně pustit.

O modulu Neotion se více dozvíte v připravované recenzi. Tento modul má českou lokaci, lze aktivovat/deaktivovat chybové hlášky a má další funkcionality, některé drobné chyby ve firmwaru ještě řeší francouzský výrobce.

Třetím modulem, který si poradí s kartou Irdeto Skylink je modul Mascom s verzí firmwaru 1.21B. Tato verze firmwaru není vysílána přes satelit. Nepracuje zde rodičovský zámek a chybí česká lokace, ale to je tak vše co se dá tomuto modulu vytknout.Je zde k dispozici funkce DUAL DECRYPT, tedy nahrávaní dvou kódovaných programů z jednoho transpondéru (např. ČT 1 a Prima TV). Nutno upozornit, že i přijímač musí tuto funkci podporovat. Úspěšně byla funkce vyzkoušena na osvědčeném satelitním přijímači Technisat Digicorder HD S2X PLUS ( zde ) a také na přijímači Dreambox DM8000 HD PVR ( zde ).

Příjemným překvapením tohoto modulu je, že akceptuje nejenom karty IRDETO Skylink, ICE Skylink, ale také i staré karty Cryptoworks. Je to jediný Irdeto modul, který mi pracoval s počítačovou kartou Technisat Skystar USB 2 HD CI ( zde ).

Závěrem bych rád poděkoval technikům satelitního operátora Skylink za vynikající spolupráci.

PR článek

Ing. Martin Švehlík
Omko Digital a.s.

Reklama
Vybrané články