Quantcast
Další platformy

Pantelio

Pantelio

Pod názvem Pantelio jsou nabízeny televizní služby pro kabelové a internetové operátory. Pro distribuci programové nabídky využívá Pantelio kapacity ze satelitu Hispasat 30W-5 (Hispasat 1E), který je zaparkován na pozici 30°W.

Projekt Pantelio původně odstartoval na běloruském satelitu Belintersat 1 na pozici 51,5°E, kde využíval až 4 transpondéry se šířkou pásma 54 MHz. Multiplexy v DVB-S2 se symbol rate 45 Msymb/s a FEC 5/6 vygenerovaly kapacitu přes 111 Mbit/s na každém transpondéru.

Vysoká kapacita pro šíření programů a silný signál na území Slovenska a České republiky poskytly ideální podmínky pro poskytování služeb Pantelia na pozici 51,5°E. Některé transpondéry Pantelia byly opakovaně zarušeny silným signálem ze sousední družice TürkmenÄlem52E na pozici 52°E. Provozatel Pantelia se nakonec v červnu rozhodl přesunout svůj projekt na jiný satelit - Hispasat 30W-5. Souběžná distribuce trvala zhruba 2 týdny. Koncem června byla distribuce Pantelia na původní pozici 51,5°E ukončena.

Provozovatel Pantelia si u španělského operátora Hispasat pronajal celkem 6 transpondérů se šířkou pásma 36 MHz na jedné polarizaci v jednom pásmu, což zjednodušuje distribuci programů.

Pantelio není určeno pro DTH příjem. Některé stanice z Pantelia jsou dostupné v rámci nové DTH služby Fotelka TV.

Další informace o paketu Pantelio