CryptoBox 800 UHD

Detektivové havárií letadel 2. světové války na Viasat History

| redakce | tisk

V tomto novém fascinujícím seriálu na Viasat History společně s moderátorem Garthem Barnardem znovu otevřeme vyšetřování některých z nejskandálnějších světových leteckých katastrof druhé světové války.

A za použití moderních technologií a zcela nového pohledu na věc se pokusíme zjistit, co se vlastně stalo ... a zda k něčemu podobnému může dojít i dnes.

Mezi lety 1939 - 1945 zemřely tisíce mladých letců ne pod kulometnou palbou nebo kvůli neprostupné protiletecké obraně, ale během nehod a při běžném leteckém tréninku. Je neuvěřitelné, že tyto incidenty stály životy 8000 mužů, což je téměř 15 % všech pilotů RAF z druhé světové války. Tréninkové lety, rutinní úkoly a lety, zajišťující zásobování, někdy končily neuvěřitelnými katastrofami.

Detektivové havárií letadel 2. světové války na Viasat History
▲ Detektivové havárií letadel 2. světové války na Viasat History

Možná to nezní nijak překvapivě, že mezi ztracenými lidskými životy pilotů, kteří bojovali proti Německu, byly tyto utajené “ztráty“ zapomenuty. Ale i tito muži, kteří se už nikdy nevrátili, odešli bojovat stejnou válku, jako uznaní hrdinové, a i oni byli něčími otci, bratry nebo syny. Do každé z rodin byl poslán stejný dopis, takže se příbuzní nikdy nedozvěděli, co se vlastně stalo. Oficiální zdůvodnění smrti bylo jednoduše uvedeno jako “chyba pilota“.

Naštěstí ale stále existují lidé, kteří nechtějí, aby tito stateční muži zůstali jen jako poznámka pod čarou ve vojenské historii. Léta strávili vyšetřováním, odhalováním, hledáním, sondováním a kopáním v místech leteckých katastrof. Teď souhlasili, že se k nim můžeme připojit. V seriálu například uvidíte:

- Příčiny havárie letadla, při které zemřel polský generál Sikorski, včetně temného světa válečné mezinárodní špionáže a možného důvodu vraždy.
- Letecké neštěstí v Bakers Creek, které se stalo 14. června 1943, kdy se poničený starý bombardér B-17 zřítil do hor v americké Virginii - na palubě zemřelo 40 lidí.
- Události 3. srpna 1944, kdy se dopravní letadlo C-47 snažilo najít cestu bouří - když havarovalo, zemřelo všech 28 cestujících a členů posádky. Bylo to spiknutí, nebo jen nešťastná náhoda?

Detektivové havárií letadel 2. světové války - pondělky, 16. února - 23. března 2015, ve 21:00 hodin na Viasat History.

zdroj: Viasat