Široká nabídka DVB-T antén

Portugalsko: Počet abonentů vzrostl o 3,2 procenta

| redakce | tisk

Portugalsko mělo na konci třetího kvartálu 2017 celkem 3,8 milionu abonentů placené televize, což představuje nárůst o 33 tisíc v porovnání s předchozím čtvrtletím a o 116 tisíc více zákazníků meziročně (nárůst o 3,2%).

Vyplývá to z údajů portugalského Národního telekomunikačního úřadu (Anacom). Data ukazují, že růst byl způsoben hlavně technologií optických vláken (FFTH/B), na kterých počet předplatitelů během třetího čtvrtletí vzrostl o 27,3 procent, což odpovídá 269 tisícům nových zákazníků.

V důsledku toho se optické sítě staly druhou nejpopulárnější distribuční platformou pro pay-tv a má 33,4 procentní podíl na trhu. Kabelová televize si nadále drží svoji pozici (36,1%), zatímco xDSL a DTH používá 15,7%, resp. 14,8% předplatitelů.

Největším operátorem placené televize je NOS (43% podíl na trhu), následují Meo (38,1%), Vodafone Portugal (14% a Nowo (4,7%). Vodafone byl jediným operátorem, který během čtvrtletí získával nové zákazníky.

Popularita streamingových služeb jako jsou Netflix, Fox Play, NPlay (NOS) nebo Amazon Prime Video stále roste. Na konci září sledovalo tyto služby 5,5% respondentů starších deseti let.

Na druhou stranu své zákazníky ztratily prémiové kanály. V referenčním období mělo jen 15,5% domácností s pay-tv přístup k prémiovým programům (meziročně o 0,7% méně).

zdroj: Advanced television