Místo pro Vaši reklamu

Odložení startu Ariane 5 se 2 satelity

| redakce | tisk

Nejbližší start dvou telekomunikačních satelitů Intelsat 39 (I-39) pro Intelsat, družice EDRS-C pro Avanti (Hylas 3), součást vědecké mise Evropské kosmické agentury, byl odložen kvůli dalším testům nosné rakety Ariane 5 před vypuštěním z kosmodromu Kourou z Francouzské Guyany.

Původně byl let Ariane 5 VA249 naplánován na 24. července 2019 ale je známo, že start se neuskuteční před 30.7.2019 a může být přesunut až na začátek srpna.

Důvodem je ztráta rakety Vega spolu s nákladem dne 11. července. V té době se raketě Vega (137 tun), menší než Ariane 5 (780 tun), nepodařilo umístit na orbit vojenské družice pro Spojené arabské emiráty. Raketa Vega spadla krátce po startu ve Francouzské Guyaně do Atlantského oceánu. Arianespace nyní provádí nové kontroly pro svoji větší raketu Ariane 5, která byla doposud velmi spolehlivá, protože pokud by se ukázalo, že start nebude úspěšný, mohlo by to vážně poškodit Arianespace.

Satelit EDRS-C je vybaven kapacitou v Ka pásmu o nuzvu Hylas 3 pro společnost Avanti Communications.

Družice Intelsat I-39 má na pozici 62°E nahradit velmi starý telekomunikační satelit Intelsat 902, který vynesla Arianespace v roce 2001. Intelsat 39 je postaven společností Maxar (dříve Space Systems / Loral) a bude sloužit zákazníkům v Africe, Evropě, na Středním východě a v Asii.

Intelsat 902 překročí plánovanou životnost 13 let na orbitu o 6 roků.

Nový satelit Intelsat 39 má transpondéry v C i Ku pásmu a může používat hybridní elektrický a chemický pohon pro dosažení jeho orbitální pozice. Družice má pracovat 15 let. Po vstupu na orbitální dráhu bude družice používat pro svoji polohu elektrický pohon, který zajistí efektivitu pro satelitního operátora snížením hmotnosti pro startu při současném zvýšení flexibility.

zdroj: satkurier.pl + Arianespace