Místo pro Vaši reklamu

Jamal 601 uveden do provozu na 49E

| redakce | tisk

Na orbitální pozici 49°E byl uveden do komerčního provozu nový telekomunikační satelit Jamal 601 (Yamal 601). Jde o největší ruskou družici, která se momentálně nachází na orbitální dráze.

Oficiální informaci o uvedení družice Jamal 601 do provozu poskytl provozovatel, společnost Gazprom Space Systems.

Před několika dny byly všechny programy a služby úspěšně převedeny ze starší družici Jamal 202 na nový satelit.

Jamal 601 byl vynesen 30. května 2019 z kosmodromu Bajkonur za pomocí nosné rakety Proton-M s horním stupněm Breeze-M. Nicméně 1. června satelitní operátor Gazprom Space System oznámil, že během umístění na geostacionární orbitální dráhu došlo k poruše satelitu. V důsledku toho museli odborníci z francouzské pobočky výrobce družice Thales Alenia Space dokončit transfer satelitu na vhodné místo na orbitu za pomocí vlastních motorů družice. Dne 26. června dosáhl satelit Jamal 601 správné dráhy.

Po testech 19. července 2019 společnost Thales Alenia Space kompletně přenesla správu družice Jamal 601 na Gazprom Space Systems.

Jamal 601 na pozici 49°E nahradil Jamal 202, aby poskytoval pevné telefonní služby a přenos dat v C pásmu ve velké části Ruska a v SNS, Evropě, na Středním východě a v jihovýchodní Asii. Vedle toho bude satelit poskytovat uživatelům v Rusku telekomunikační služby a vysokorychlostní přístup k internetu prostřednictvím kapacity v Ka pásmu.

zdroj: GSS + satkurier.pl