Quantcast

Nejlepší cestopisný film je dokument od Mall.tv

| redakce | tisk

Sedmnáctý ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů zná své vítěze. O přízeň poroty se letos ucházelo rekordních 1486 filmů ze 102 zemí. Výsledky čtyř soutěžních kategorií, ve kterých se jejich tvůrci utkali, byly slavnostně vyhlášeny v sobotu 30. listopadu v Městské knihovně v Praze.

V mezinárodní konkurenci cestopisných snímků vyhrál dvoudílný dokument internetové televize Mall.tv s názvem Wildlife Guards - Strážci přírody. Ten zachycuje úsilí stejnojmenné česko-slovenské skupiny, která cestuje do míst, kde si příroda sama nepomůže, a brání ji před lidskou (zlo)činností.

Wildlife Guards - Strážci přírody (foto: Mall.tv)
▲ Wildlife Guards - Strážci přírody (foto: Mall.tv)

Do Indonésie lákají filmové štáby pohádkové scenérie, které evokují ráj na zemi. Čtvrtý nejlidnatější stát světa má ale i svou temnou stránku. Kromě hromady plastů nebo vypalování tropických pralesů to je pytlačení kriticky ohrožených karet pravých, jež od vyhynutí dělí pouhých 8 až 15 tisíc hnízdících samic. A právě tuhle alarmující skutečnost zachycují Tomáš Ouhel a Michal Gálik ve svém dvoudílném dokumentu Wildlife Guards - Strážci přírody, který natočili pro internetovou televizi Mall.tv.

Dvojice česko-slovenských tvůrců přitom nezůstává s kamerou druhové zkáze pouze pasivně přihlížet, ale sama se vydává po stopách pašeráků a zasazuje o nulovou toleranci nelegálního obchodu s želvími vejci a želvovinou.

Byl jsem přesvědčený, že dokument nedokončíme, protože jakkoli se může zdát, že vše bylo zorganizované, plánované a hrálo v náš prospěch, vůbec to tak nebylo. Byly to dva měsíce tvrdé dřiny, během kterých jsme byli prakticky nepřetržitě vystaveni enormnímu stresu a vyčerpání, ale nakonec se ukázalo, že stály za to. S pomocí místních se nám podařilo zadržet loď pašující 1209 vajíček karet obrovských i zabavit suvenýry z 300 mořských želv,“ říká režisér a kameraman Michal Gálik, který má spolu s producentem Martinem Panulinem na svědomí výslednou podobu snímku.

Jsem rád, že můžeme ukázat, že k tomu, aby dva obyčejní kluci udělali něco pro svět, stačí jenom chtít a nemít strach. Ocenění, kterého se nám od poroty Mezinárodního festivalu outdoorových filmů dostalo, si velice vážíme. Pevně věříme, že bude motivací pro další tvůrce točit o tom, co by nemělo být přehlíženo, a náš dokument inspirací pro diváky, že pomáhat může každý,“ dodává Tomáš Ouhel, koordinátor ekologických projektů.

Cenu za oba tvůrce věnující se v současnosti dalším osvětovým aktivitám v zahraničí převzal Martina Krušina, šéfdramaturg internetové televize Mall.tv. Na té jsou vedle vítězného dokumentu Wildlife Guards - Strážci přírody zdarma k vidění také anti-cestopis No-Go Zone válečného reportéra Radana Šprongla, pořad Ze života fotografa oceňovaného fotografa Petra Jana Juračky nebo série Zde jsou sloni Arthura F. Sniegona, zařazeného v roce 2016 magazínem Forbes mezi 30 nejtalentovanějších Čechů pod 30 let.

Reklama
Vybrané články