CryptoBox 800 UHD

RTVS odvysílá Osudy k výročí odsouzení Milady Horákové

| redakce | tisk

Od vykonstruovaného procesu a justiční vraždy Milady Horákové uplyne 27. června sedmdesát let. Při této příležitosti přichystala slovenská RTVS premiérové části dokumentárního cyklu Osudy jako vzpomínku na politické vězně z období nástupu komunistického režimu a začátku 50. let.

První část z cyklu Osudy přinese RTVS na programu Dvojka dne 18.6.2020 v 17:55 hodin.

V dokumentárním cyklu Osudy s podtitulek Nástup totality a padesátá léta vystupují lidé, kteří byly během první Československé republiky demokraty, během války působili v protifašistickém odboji a v 50. letech skončili za svůj odboj anebo po vykonstruovaných procesech v komunistických vězeních.

Záběr z dokumentárního cyklu Osudy, Píkovci po vojne (foto: RTVS)
▲ Záběr z dokumentárního cyklu Osudy, Píkovci po vojne (foto: RTVS)

Dokumenty jsou složené z časosběru, který vznikal od roku 2013. S řadou respondentů se štáb vracel na místa, kde byli kdysi vězněni. Každý příběh ukazuje jinou formu perzekucí komunistického režimu - politické popravy, věznění, akci B, pronásledování šlechty, sportovců, osudy odvlečených do gulagů, či útěky za svobodou.

Řada z účinkujících osobností osobně poznala i Miladu Horákovou a soudili ji v procesech navazující na jejich proces. Mezi nimi patří 103 letý Eduard Marek, nejstarší československý skaut, vězeň nacistů a komunistů, čerstvý laureát ocenění Bílá vrána. Po 70 letech od odsouzení Horákové se s ním štáb vrátil do věznice na Pankráci, kde byl vězněn.

zdroj: RTVS