Quantcast

Včely nejsou jen na med. Prozradí seriál na Discovery

| redakce | tisk

Včely jsou velmi důležitou součástí našeho ekosystému. Kromě toho, že jsou zdrojem medu, spočívá jejich přínos také v opylování rostlin nebo zachování biologické diverzity.

Walter Schumacher, hlavní protagonista seriálu Včelí Král (Bee Czar) na Discovery Channel, proto v USA založil agenturu, která má zabránit jejich vyhynutí. Včely ovšem vzbuzují pozornost i kvůli jiným věcem. Podívejte se na tři, které jste o nich možná dosud nevěděli.

Pořádek na prvním místě
Pořádek musí být! A u včel to platí dvojnásob. Včelí dělnice usilovně pracují na tom, aby udržely úl v maximální čistotě. Jeden důkaz za všechny: jediná ze společenstva, která se v úlu vyprazdňuje, je královna. Povinností ostatních pak včel pak je, aby vše pečlivě uklidily. Obecně platí, že včely medonosné jsou tak pořádkumilovné, že dokonce udělají vše, aby zemřely mimo úl. A to z důvodu, aby jejich ostatky nekontaminovaly potravu a neohrozily generaci jejich nástupců.

Doku seriál Včelí král uvede Discovery Channel (foto: Discovery)
▲ Doku seriál Včelí král uvede Discovery Channel (foto: Discovery)

Nadvláda samiček
Věděli jste, že trubci tvoří zhruba jen 15 procent celého včelstva? Jejich přítomnost je sice známkou zdravého úlu a naznačuje, že společenstvo má dostatek jídla, jenže na rozdíl od samiček nemají žádnou jinou funkci než jíst a pářit se. Právě po páření, kterého jsou schopni už týden po vylíhnutí, a oplodnění královny prakticky okamžitě umírají.

Rozsáhlé společenství
Péče o královnu a její potomstvo, ostraha úlu, ale také sběr pylu, nektaru nebo tvorba pláství z včelího vosku. To je jen zlomek činností, které včely vykonávají v rámci společenstva. Aby tohle všechno obsáhly, musí se vzájemně doplňovat. Proto také můžeme v úlu napočítat až 60 000 včel. Ty pak čas od času mohou zamořit i váš dům. Co s tím? V ideálním případě nevolejte deratizátora, nýbrž odborníka, jako je právě Waltera Schumacher, kterého můžete i s celým týmem při výkonu této nebezpečné, ale nezbytné práce sledovat každý pátek ve 20 hodin na Discovery Channel.

zdroj: Discovery

Reklama
Vybrané články