Přechodový multiplex 12 brzy z vysílačů Cheb a Sušice

| Tisk

Společnost České Radiokomunikace (ČRa) chystají rozšíření pokrytí Přechodové sítě 12. Do provozu brzy uvede další dva DVB-T2 vysílače a to Cheb - Zelená hora a Sušice - Svatobor.

Vysílače Svatobor a Zelená hora budou spuštěny 14. září 2017.

Česká republika, podobně jako jiné země, řeší uvolnění 700 MHz pásma, které je v budoucnu - po roce 2020 - vyhrazeno pro mobilní datové sítě páté generace. Pro pozemní televizní vysílání zůstanou v pásmu UHF kanály 21 až 48. Ztráta kmitočtového pásma bude vyřešena přechodem na druhou generaci pozemního vysílání - DVB-T2. Pro příjem nových multiplexů bude nutný televizor nebo set top box s podporou DVB-T2 a kodeku HEVC.

Domácnosti aktuálně nemusejí měnit své starší set top boxy či televizory za nové. Stávající celoplošné terestrické multiplexy budou v provozu do roku 2020.

Technické parametry:

* Cheb – Zelená hora: 31 k, horizontální polarizace, výkon ERP 20 kW
* Sušice - Svatobor: 31 k, horizontální polarizace, výkon ERP 100 kW

Šířené programy:TV Prima, Prima COOL, Prima LOVE, Prima ZOOM, Prima MAX, TV Barrandov, Barrandov Plus, Barrandov Family, Kino Barrandov, TV Óčko, Óčko Gold, Óčko Expres, Šlágr TV, TV Noe.

Do konce roku 2017 chystá ČRa spuštění dalších vysílačů a pokrýt DVB-T2 signálem až 97,6% území České republiky. Během prvního kvartálu 2018 bude nový DVB-T2 multiplex ČRa dostupný pro 99 procent domácností. V přechodové síti 12 mohou nyní diváci naladit celkem 14 programů v SD rozlišení ve video kodeku HEVC a zvukem HE-AAC. Další programy by měly postupně přibývat.

redakce