CryptoBox 800 UHD

Itálie: Uděleny multiplexy pro DVB-T2

| redakce | tisk

Italský regulační úřad AGCOM přidělil v minulých dnech multiplexy pro druhou generaci pozemního vysílání (DVB-T2). Veřejnoprávní Rai bude mít celkem 2 a půl multiplexu, u třetího se musí podělit s jinými provozovateli televizního vysílání.

Komerční skupina Mediaset bude mít rovněž dva a půl multiplexu, u třetího se musí podělit o kapacitu s jinými televizními stanicemi.

Další DVB-T2 multiplexy budou provozovat Persidera (1 mux), TIM (1 a půl muxu, druhý si rozdělí s jinými televizními vysílateli), 3elettronica (1 mux) a dva multiplexy si mezi sebe rozdělí Cairo, Borghini a Europa Way. Provozovatel Europa Way bude poskytovat jen placený obsah. Mediaset také musí jeden mux přenechat Sky Italia pro placené vysílání.

Tyto multiplexy budou aktivní dva roky - od července 2020 až do července 2022 a budou šířeny v kodeku MPEG-4/H.264. V červenci 2022 budou programy překlopeny do HEVC a vzniknou finální sítě.

Finální sítě budou mít následující příděly: Rai (2 muxy + 1 pro Ultra HD), Mediaset (2 muxy), Persidera (1 mux), 3elettronica (1 mux), Cairo (1 mux), Borghini a Europa Way si rozdělí jeden mux, z toho polovina programů bude placená. Sky Italia dostane celý jeden mux pro pay-tv a už se tak nebude muset dělit o kapacitu s Mediaset.

Většina programů s příchodem finálních DVB-T2/HEVC sítí bude vysílat v HD rozlišení, jen asi 10 procent bude vysílat v SD.

Veřejnoprávní Rai jako jediná bude mít v terestrice 3 multiplexy, z toho jeden musí vyčlenit pro šíření tří až čtyř Ultra HD programů a zbývající dva muxy Rai zaplní jen HD stanicemi.

zdroj: franck