CryptoBox 800 UHD

Itálie: Téměř všechny kanály v DVB-T2 budou v HD

| redakce | tisk

Italské domácnosti se mohou těšit na významnou změnu v distribuci programů na klasickou pozemní anténu. Většina programů totiž bude po přechodu na DVB-T2 vysílat v HD rozlišení. Z této změny budou těžit i diváci satelitní platformy TivúSat, která kopíruje pozemní nabídku.

Všechny celoplošné stanice vysílané v italských DVB-T multiplexech přejdou po ostrém startu DVB-T2/HEVC do HD rozlišení. Dnes tuto informaci uvedl místní regulátor Agcom - Authority for Communications Guarantees se sídlem v Neapoli - viz foto.

Agcom (foto: Agcom)
▲ Agcom (foto: Agcom)

V HD rozlišení budou vysílat všechny kanály vysílatelů: Rai (13), MEDIASET (14), Discovery (8), La 7 (2), Sky (3), Viacom (4) a dalších.

Ve vysokém rozlišení by tímto krokem měli diváci naladit kolem 60ti celoplošných programů, dále zhruba 20 regionálních stanic. v SD kvalitě zůstanou některé regionální kanály a teleshoppingové stanice regionálního zaměření.

Veřejnoprávní Rai navíc spustí 4 (slovy čtyři) programy v Ultra HD rozlišení, které rozdělí do dvou multiplexů.

V roce 2022 dojde k vypnutí SD kanálů a divákům zůstanou programy už jen v technicky kvalitnějších formátech - v HD a případně v UHD.

Agcom vypracovala zákon, jenž je nyní v připomínkovém řízení, který by nařizoval celoplošným televizním stanicím vysílat pouze ve formátu HD po vstupu do DVB-T2. Nicméně vzhledem k pozitivnímu postoji vůči HD většinou televizních skupin tento zákon pravděpodobně nebude ani potřeba.

Připraveno ve spolupráci se čtenářem franck.