CryptoBox 800 UHD

Televize ARD a ZDF odložily vypnutí SD na Astře

| redakce | tisk

Programy německých veřejnoprávních vysílatelů ARD a ZDF skončí v klasickém SD rozlišení na satelitním systému Astra na pozici 19,2°E v pozdějším termínu. Původně měly jejich SD distribuce skončit začátkem příštího roku - 12. ledna 2021.

Podle informací Digital Fernsehen nabídl satelitní operátor SES (Astra) německým televizí ARD a ZDF mimořádně atraktivní podmínky pro pokračování SD distribuce a podle všeho ji obě veřejnoprávní média využijí. Podle některých zdrojů oba vysílatelé podepsaly prodloužení satelitní SD distribuce až do roku 2024.

Za odložením vypnutí SD distribuce na Astře je mimo jiné koronavirová pandemie, během ní bylo těžké spustit informační kampaň k vypnutí staré modulace programů a váhání šéfů médií učinit zásadní změnu v distribuci programů.

Pronájem satelitního transpondéru na pozici 19,2°E stojí podle Digital Fernsehen kolem tří milionů eur ročně (cca 80,1 milionů korun). ARD pro své programy potřebuje 3,5 transpondérů a ZDF jeden transpondér. Celkem tedy 13,5 milionů eur ročně; přes 120 milionů korun).

Dvě největší německé privátní televizní skupiny RTL a ProSiebenSat.1 již dříve oznámily, že zachovají SD distribuci svých programů, aby programy byly nadále dostupné divákům bez jakýchkoliv měsíčních poplatků a tím si zajistily maximální dostupnost programů pro diváky. HD distribuce těchto stanic je součástí placené televize HD Plus.