Quantcast

ČAKK nesdílí názor na účelnost zřízení jednotného regulátora elektronických komunikací v EU

| Tisk

Oznámení portugalského ministra Maria Lina o tom, že „prioritou portugalského předsednictví EU (v druhém pololetí 2007) bude „zřízení jednotného regulátora elektronických komunikací pro EU“, není ani novým, ani původním nápadem. Myšlenka o potřebě existence „evropského super-regulátora“ se objevila již v polovině devadesátých let a poté opakovaně v rámci přípravy současného předpisového rámce elektronických komunikací EU z roku 2002.

Nejde tedy o originální koncepci a už vůbec nejde o realistický a účelný návrh. Současná úroveň regulace elektronických komunikací v rámci jednotného trhu a potřeba přesného a citlivého hodnocení rovnováhy mezi regulací a ochranou hospodářské soutěže (konkurence na jednotlivých trzích sítí a služeb elektronických komunikací) vyžaduje odborně zdatné, personálně dobře vybavené a především na jakýchkoli politických a jiných neadekvátních vnějších zásazích nezávislé regulační úřady v jednotlivých členských státech EU.

Jedině ony mohou správně hodnotit úroveň jednotlivých trhů a ve spolupráci s úřady, které chrání hospodářskou soutěž, určovat, zda je na těchto trzích dostatečná konkurence. A opět to jsou „národní“ regulační úřady, které jsou nejlépe povolány a vybaveny k tomu, aby určily okruh potřebných nápravných opatření, pokud na konkrétním trhu dosud nebylo plné konkurence dosaženo nebo pokud je tu hospodářská soutěž jakkoli vychýlena. Státní regulační úřady členských zemí EU se sdružují ve Výboru evropských regulátorů (ERG) a tam, v úzké spolupráci s Komisí, by měla spočívat snaha o jednotnou efektivní a harmonizovanou regulaci dosud nadměrně regulovaných evropských elektronických komunikací.



Obecně lze konstatovat, že regulace ex ante by měla postupně přecházet do polohy ochrany hospodářské soutěže ex post, a že vrcholné orgány EU by neměly do tohoto procesu vnášet politická hlediska, která nejednou bývají odtržena od reality tržního a technologického rozvoje. Zkrátka – Komise by nyní neměla uvažovat o „evropském super-regulátorovi“, ale dokončit svůj vlastní úkol: na základě loňské celoevropské revize elektronických komunikací předložit účelné návrhy změn regulačního rámce a nového (revidovaného) doporučení o relevantních trzích.

Zdeněk Vaníček
prezident České asociace kompetitivních komunikací





Reklama




Vybrané články