TereBox T2

Fox Movies - nový nekódovaný filmový kanál

| Tisk

obrázek Ve čtvrtek 1. května 2008 zahájil v regionu Středního východu vysílání nový filmový kanál pod názvem FOX MOVIES MIDDLE EAST. Stanice je společným projektem společností Fox International Channels (FIC) a Rotana Media Services (RMS), firem, které mají bohaté zkušenosti na televizním trhu. Obě společnosti se na květnovém startu stanice dohodly letos v lednu.

FOX MOVIES přináší úspěšné filmové tituly z posledních zhruba 20 let. V programovém plánu na prvních několik dní jsou zařazeny tituly jako Air Force One, Scream 3, Tango & Cash, Cobra, Moonwalker a mnoho dalších. Filmy začínají vždy v celou hodinu. Programové plány kanálu najde divák na oficiálních stránkách stanice.

Kanál FOX MOVIES vysílá zcela zdarma, volně, nekódovaně. Provozovatel se tentokrát rozhodl konkurovat nabídce zhruba 250 televizním neplaceným arabským stanicím. Stanice vysílá pořady v originálním jazyce (anglicky) s arabskými titulky v obraze. Pro zájemce o atraktivní filmy v anglickém jazyce se otevírá šance v podobě dalšího filmového kanálu.

Kanál FOX MOVIES je jedním z novým projektů společnosti News Cop. australského mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Ještě letos chce spustit další program věnovaný tentokrát zábavním show. Jediným zdrojem příjmu obou programů bude reklama. Obě stanice budou mít zájem nabídnout divácky atraktivní program, který přinese i příslušné výnosy z reklam.

Parametry příjmu

Program FOX MOVIES je na satelit uplinkován z egyptského města Káhira (Cairo) na družici Nilesat 101 (7°W). Tento signál slouží zároveň jako distribuční trasa pro konkurenčního satelitního operátora Arabsat družic BADR. Technická kvalita zatím stále neodpovídá očekávané podobě.

obrázek satelit: Nilesat 101 (7°W)
kmitočet: 11,766 GHz
polarizace: horizontální
SR: 27500
FEC: 3/4
service ID (SID): 489
video PID (VPID): 3001
audio PID (APID): 3004
kódování: žádné

satelit: Badr 3 (26°E)
kmitočet: 11,843 GHz
polarizace: horizontální
SR: 27500
FEC: 3/4
service ID (SID): 1
video PID (VPID): 512


audio PID (APID): 650
kódování: žádné

Pro příjem signálu z uvedeného transpondéru satelitu Nilesat 101 (7°W) je zapotřebí parabola od průměru minimálně 140 cm (lépe 160 až 180 cm). Příznivější jsou podmínky ze satelitu Badr 3 i svým umístěním (26°E). Signál lze zachytit již s parabolou od průměru 80 cm. Pro příjem za zhoršeného počasí se ale doporučuje zvolit anténu o průměru od 105 cm.

Pro země arabského světa již vysílá několik atraktivních filmových a seriálových kanálů. Nejznámějším z nich je filmový program MBC2, dále seriálový kanál MBC4, stanice zaměřená na akční seriály a filmy MBC Action a dále seriálový a filmový program Dubai One. Všechny tyto stanice se vysílají z obou arabských satelitních systémů BADR (26°E) a Nilesat (7°W).

Badr 6

Za necelé dva měsíce bude vynesen nový satelit BADR 6. Družice bude sloužit na pozici 26°E v Ku i C pásmu. Předběžné footprinty umístěné na webu arabsat.com, na kterém již běží klasické odpočítávání startu rakety s novým satelitem, napovídají, že signály z nové družice budou hůře dostupné v regionu střední Evropy. V případě, že bude signál odpovídat plánovanému pokrytí, nebude možné transpondéry v Ku pásmu z tohoto Badru 6 ve střední Evropě přijímat s parabolami obvyklých rozměrů. Teoreticky by se na nový satelit mohly přesunout pro Evropany všechny atraktivní programy a divák by tím o ně přišel. Záchranou by tak zůstal satelitní systém Nilesat 101 / Nilesat 102 a Atlantic Bird 4 na pozici 7°W.

Martin Vyleťal

Vybrané články