Quantcast

ČT art: Film a literatura ze všech úhlů

| Tisk

logo Kulturní kanál ČT art nabízí ve svém schématu doposud nejucelenější prostor v České televizi pro filmovou tvorbu. Dva nové pořady, U Zavěšené knihy a Monoskop, se budou také hlouběji věnovat literární scéně a fenoménu televize.

Filmová tvorba je nedílnou součástí kulturního dění. „ČT art proto nabídne díla, se kterými se diváci na jiném volně přístupném programu setkat nemohou,“ říká výkonný ředitel kulturního kanálu Tomáš Motl a dodává: „Chceme představit film v celé jeho pestrosti, snímky debutujících i renomovaných autorů, tuzemské i zahraniční, díla animovaná, dokumentární i hraná, tradiční i experimentální. Co nejširší pohled je pro nás z tohoto hlediska zásadní.“

Podle Motla bude filmovým fanouškům věnován především nedělní večer, který nabídne evropský a světový artový film v původním znění s titulky. „Nově se také český divák prostřednictvím úterního okna Animace Story dostane k animovaným filmům pro dospělé, které jsou tematicky i formálně velmi různorodé,“ dodává Tomáš Motl. Studentskou tvorbu představí měsíčník Průvan režírovaný Zuzanou Piussi. Dvouhodinový magazín svede dohromady mladé autory s jejich pedagogy i zkušenými tvůrci a jejich diskuzi proloží konkrétními ukázkami. „Na tuto část pořadu naváže Průvan Plus, který promítne vybraná studentská a krátkometrážní díla. Díky tomu, že není pevně stanoven konec vysílání ČT art, máme navíc tu svobodu, že nejsme omezeni stopáží, a tedy můžeme divákům skutečně vybírat ty nejcennější snímky bez ohledu na časové limity,“ vysvětluje dramaturg Vít Janeček. „A jelikož si ČT art klade za cíl představit divákům také slovenskou tvorbu, je už pro podzimní vysílání připraven desetidílný cyklus adaptací děl slovenské, ale i světové literatury Nesmrtelní,“ doplňuje Motl, podle kterého na ČT art míří také divákům známý magazín Film 2013, kterým provází Jolka Krásná.


obrázek

Podzim na ČT art odstartuje televizními premiérami snímků oceněných na prestižních festivalech. Diváci uvidí například oscarový íránský film Rozchod Nadera a Simin či snímek bratrů Dardenneových Kluk na kole. Perly českého dokumentu zase přinesou přehlídku autorských dokumentů a jejich tvůrců.

Představíme i ty, kteří Nobelovku nikdy dostat neměli

Literární tvorbu, stejně jako tu filmovou, zachytí ČT art v různých polohách a formátech. Zcela nový pohled přinese originální týdeník U Zavěšené knihy s Jiřím Podzimkem a Petrem Vizinou, kteří svébytným způsobem zkombinují reportáže a rozhovory s těmi, kteří se „točí kolem knih.“ „Spíše než na literární celebrity chceme upozornit na práci lidí v pozadí literatury, editory či vydavatele, o kterých se tolik nemluví a neví,“ vysvětluje jeden ze záměrů pořadu jeho spoluautor a moderátor Jiří Podzimek. Týdeník je výrazně zaměřen na knižní novinky a vedle literatury se bude věnovat i českému jazyku, provede diváka příklady floskulí a jazykových kuriozit, upozorní i na špatné překlady. O literatuře se bude hovořit také v zavedeném měsíčníku Jana Lukeše a Jana Schmida Třistatřicettři, který se ale posouvá do hlavního vysílacího času. „Tato literární revue si ponechá svoji lehkost a vtip, ale daleko více posílí nadčasovost témat a jejich monotematické pojetí,“ vysvětluje další změny Tomáš Motl.

Monoskop aneb v televizi o televiziPohled na televizi jako na dominantního zprostředkovatele informací, zábavy a kultury přinese nový magazín Monoskop, vysílaný dvakrát měsíčně vždy ve středu. „Dosud u nás nikdy nebyl tento fenomén zkoumán publicistickou formou, byť ovlivňuje masy lidí. Jsme ale přesvědčeni, že diváky zaujme nejen z hlediska obsahu, ale i jeho zpracováním,“ vysvětluje Tomáš Motl, podle kterého magazín představí trendy i nové televizní formáty. „Chceme reagovat na to, co se v televizi, nejen veřejnoprávní, aktuálně děje a propojit to s tématy, která rezonují již dlouhodobě, ale třeba se jim ještě nikdo podrobněji nevěnoval,“ shrnuje záměr pořadu mediální analytik České televize Milan Kruml. Chybět nebudou recenze pořadů ani odlehčená rubrika inspirovaná pořadem televize BBC Perfect Night In.

Alžběta Plívová
tisková mluvčí ČT

Reklama
Vybrané články