Ideální televize podle českého diváka? Kabelovka, protože se přizpůsobí náladě

| Tisk

Nabídka televizních kanálů v Česku není dostatečná. Ideální televize by se měla přizpůsobit aktuální náladě. Jeden večer romantika, jindy zase dobrodružství, příroda, popřípadě zajímavý hudební koncert. Tak si většina Čechů představuje ideální televizi, tedy takovou, která se přizpůsobí aktuálním potřebám diváka. Jak vyplývá z průzkumu mediální společnosti Axocom, jelikož takovýto projekt neexistuje, adekvátní různorodou nabídku nabízí kabelové televize.

Lidé nejčastěji zmiňovali, že si přejí, aby televize se přizpůsobila jejich aktuální náladě. Ale jelikož takovýto lineární projekt dnes ještě v praxi neexistuje, je třeba sáhnout po alternativě. Představě ideální televize se tak proto pro většinu respondentů blíží nabídka kabelových a satelitních stanic. Ty totiž nabízejí širokou škálu úzce profilových zaměření, shodných s představami o relaxu, kulise při studiu, práci, atmosféře pro večírky a podobně,“ komentovala výsledky průzkumu ředitelka mediální společnosti Axocom Erika Luzsicza.

Přestože většina společnosti nejčastěji sleduje celoplošné, volně dostupné kanály, tak tato nabídka jim nepřijde dostatečná. „Většina diváků vyžaduje širší spektrum nabídky nejen co do počtu pořadů, ale i do žánrové rozmanitosti. Část respondentů upozornila, že jim dle nálady chybí například romanticky laděné večery, popřípadě vzdělávací programy, nebo naopak hudební či akční vyžití. Mnoho z těchto lidí nemá přehled, jaké možnosti a nabídku mají satelitní a kabelové stanice,“ konstatovala Luzsicza.

Z průzkumu rovněž překvapivě vyšlo, že téměř polovina respondentů by byla ochotna zaplatit za kabelové stanice dle jejich volby měsíčně až 600 Kč. „A to i přes to, že mnoho lidí si placenou TV dnes ještě nepředplácí. Respondenti nejčastěji řešili nedostatečnou informovanost ohledně cen jednotlivých nabídek, možností a celkové nabídky jednotlivých provozovatelů těchto služeb,“ doplnila Luzsicza.

Kolik jste ochotni platit za kabelovou TV (v %)

Do 200 Kč10 %
201 až 400 Kč25 %
401 až 600 Kč43 %
601 Kč a více22 %Zdroj: Průzkum společnosti Axocom

Výzkum nechala zpracovat společnost Axocom a probíhal formou hloubkových rozhovorů lidí z celé ČR v září 2014. V říjnu byly výsledky analyzovány.

Tomáš Holý

Vybrané články