Xtrend 1000

Bude velké přeladění antén na Ukrajině?

| Tisk

Ukrajinský protějšek české Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) chce motivovat národní vysílatele k přechodu od zahraničních satelitů AMOS, ASTRA a jiných společností na národní satelit LYBID, jenž bude vynesen koncem roku 2014.

Předseda Národní Rady pro televizi a rozhlas Jurij Ariemienko chce v tomto směru vést řadu jednání s broadcastery.

Připomeňme, že satelit Lybid se má stát součástí ukrajinského satelitního komunikačního systému a má poskytovat geolokační služby pro stát. Kromě důležitých strategických funkcí má satelit poskytovat kapacitu až pro 900 kanálů ve standardním rozlišení nebo 200 stanic ve vysokém rozlišení (HDTV), dále nabízet přístup k rychlému internet ze satelitu. Projekt LYBID si vyžádal investici ve výši zhruba 290 milionů dolarů.

Zájem vysílatelů je nulový

Ukrajinské televizní stanice nespěchají s přechodem na satelit Lybid. "Jde o to, jaká bude komerční nabídka (a její konkurenceschopnost), doprovázející vynesení nového satelitu," vysvětlil ředitel pro rozvoj sítí kanálu STB Giennadij Kizima. Ředitel rozvoje satelitní platformy Viasat Ukraine, Peter Konow dodal, že i přes dobrou nabídku bude o služby malý zájem. Všichni vysílatelé mají uzavřené dlouhodobé smlouvy s provozovateli jiných satelitů.

Na druhé straně ředitel společnosti 1+1 Media Andrej Malczevskij dodal, že při předčasném ukončení stávající smlouvy s operátorem musí broadcaster zaplatit pokutu. Zeptal se, zda stát hodlá tento problém řešit. Provozovatelům by totiž vznikly značné ztráty. Holding Media Group Ukraine poznamenal, že v tuto chvíli společnost SES (Astra) na družici Astra 4A plně pokrývá jejich poptávku po satelitní kapacitě.

Generální ředitel hudební stanice M1 Valentin Koval navrhl, že po dokončení pokrytí Ukrajiny terestrickým signálem ve standardu DVB-T2 mohou ukrajinské kanály ukončit vysílání na satelitu.

U kterého operátora levněji

Lybid může konkurovat stávajícím satelitním operátorům cenou. Zástupce firmy Poverkhnost Viktor Samoljenko uvedl, že při dobré kvalitě signálu a nižší ceně o 10 až 15 procent může být o služby na satelitu Lybid zájem. V současné době NTV Plus Ukraine platí za každý kanál v SD rozlišení až 10 tisíc dolarů měsíčně, v případě HD kanálů pak 4x více. Podle slov ředitele STB, Lybid v současnosti nabízí tarify za podobné ceny jako jeho zahraniční klienti.

Pokud Ukrkosmos odmítne soutěžit se zahraničními operátory kvůli ceně, bude to ideální způsob ovlivnění televizních stanic. Vláda může například rozhodnout o nucené migraci za západních satelitů. Peter Konov řekl, že z obchodního hlediska je optimální varianta pro Ukrajinu prodej satelitu Lybid velkým firmám, které již vlastní flotilu satelitů. Kapacita může být prodána v sousedních zemích, kde se kapacita nedostává (například v Turecku). Viktor Samoljenko řekl, že start družice je nezbytným krokem v bezpečnosti země.

Většina ukrajinských stanic se v současnosti vysílá ze satelitů Amos 2/3 (4°W) a Astra 4A (4,8°E), kde je šířeno kolem 50 FTA programů. Další kapacitu na těchto pozicích využívají placené televize Viasat Ukraine a Xtra TV.

Lybid bude zhotoven na bázi platformy Express 1000HT. Satelit má poskytovat služby z orbitální pozice 48°E a poskytovat 3 vysílací svazky - Evropsko-ukrajinský, Západní Afrika a Indický. Vynesení satelitu je naplánováno nosnou raketou Zenit-3SLBF z kosmodromu Bajkonur (Kazachstán).

s využitím satkurier.pl, capital.ua