TereBox T2

Japonsko vyneslo satelit Telstar 12 Vantage

| Tisk

Japonsko má za sebou první úspěšný komerční start nosné rakety s telekomunikačním satelitem. Dnes 24.11.2015 v 15:50 hodin místního času (7:50 našeho času) vynesla japonská nosná raketa H2A (H-IIA) do vesmíru družici Telstar 12 Vantage pro kanadského satelitního operátora Telesat.


obrázek

▲ Mapa č. 1 - Footprint satelitu Telstar 12 Vantage, svazek Pan American, Africa, Brazil, Ku pásmo

Start proběhl ze startovacího komplexu Yoshinobu v kosmickém centru Tanegashima Space Center.


obrázek

▲ Mapa č. 2 - Footprint satelitu Telstar 12 Vantage, svazek Europe + Middle East, Ku pásmo

Telstar 12 Vantage bude pracovat na pozici 15°W, kde nahradí stávající družici Telstar 12, která je již na konci své očekávané životnosti. Satelit Telstar 12 Vantage (zkráceně i Telstar 12V) je navžen pro poskytování další generace služeb se zvýšenou kapacitou, pokrytím a flexibilitou, aby splňoval rostoucí požadavky pro vysílací služby, korporátní a vládní účely. Očekávaná životnost satelitu je 15 let.


obrázek

▲ Mapa č. 3 - Footprint satelitu Telstar 12 Vantage, svazek Caribbean Spot beam

Satelit s hmotností 4,8 tuny zhotovila a dodala společnost Airbus Defence and Space na bázi platformy Eurostar E3000. Družice poskytne 4 regionální svazky a osm spot beamů. Telstar 12V je vybaven kapacitou až 52 transpondéry v Ku pásmu v ekvivalentu 36 MHz jednotek plus dodatečnou kapacitou pro spot beamy. Dále má družice také kapacitu v Ka pásmu.

Nový kosmický aparát bude poskytovat pokrytí Severní Ameriky, Jižní Ameriky, Evropy, Afriky a Středního východu, stejně tak i pro námořní služby ve Středomoří, Severním moři, Karibiku a Jižním Atlantiku.


obrázek

▲ Mapa č. 4 - Footprint satelitu Telstar 12 Vantage, svazek North Sea, Med+MidEast Spot beam a South Atlantic Spot beam

Pro diváky ve střední Evropě bude ze 4 regionálních svazků důležitý s pokrytím Evropy a Středního východu (mapa č. 2), který umožní příjem programů s parabolami o průměru cca 80 až 90 cm.

Úspěšný start Japonska s kanadským telekomunikačním satelitem může ovlivnit celý satelitní průmysl. Země může soupeřit o klienty se stávajícími společnostmi, které mají za úkol dopravit družice do vesmíru.Vybrané parametry Telstar 12 Vantage

satelit: Telstar 12 Vantage
pracovní pozice: 15°W
výrobce satelitu: Airbus Defence and Space
počet transpondérů v Ku pásmu: až 52 (ekvivalent 36 MHz jednotek)
počet svazků: 4 (regionální) plus 8 (spot beamů)
pokrytí: Severní a Jižní Ameriky, Evropy, Afriky a Středního východu
očekávaná životnost: 15 let

redakce

Vybrané články