Quantcast

AB CryptoBox 702T HD a 702T mini HD - slušné set top boxy pro DVB-T2/HEVC

| Tisk

V dnešní recenzi Vám představím dva nové set top boxy pro příjem digitálního pozemního vysílání od slovenského distributora satelitní techniky firmy AB-COM, s.r.o. a to přijímač AB CryptoBox 702 HD a miniaturní verzi tohoto modelu pod označením 702T mini HD.

AB CryptoBox 702T HD je Full HD přijímač umožňující příjem pozemního digitálního a také kabelového vysílání. Model 702T mini HD, jak již z názvu vyplývá, je miniaturní verze modelu 702T HD, ale bez možnosti příjmu kabelového vysílání.


obrázek

▲ Obr č. 1 - AB CryptoBox 702T HD, přední panel (foto dovozce)

Tyto přijímače jsou určeny pro méně náročné zákazníky a dají se pořídit za velmi zajímavé ceny. Přijímače mají jednoduchou obsluhu, jsou spolehlivé, stabilní a hlavně mají trvalou softwarovou podporu ze strany dovozce, který úzce spolupracuje s výrobcem.

Přijímače umožňují příjem SD a HD programů v normě DVB-T/T2 (model 702T HD také v DVB-C) s kompresí MPEG-2, MPEG-4/H.264 a HEVC/H.265. Přístroje pracují ve video rozlišení až 1080p.
Jedná se o ideální jednoduché přijímače pro příjem nového pozemního vysílání v DVB-T2/HEVC v ČR, které nahradí od roku 2021 stávající pozemní vysílání v normě DVB-T.


obrázek

▲ Obr č. 2 - AB CryptoBox 702T HD, zadní panel (foto dovozce)

Model 702T mini HD se odlišuje od svého většího bratříčka 702T HD nejen svou velikosti, ale také některými HW odlišnostmi, které se dozvíte v popisech obou přijímačů níže.

Oba přijímače umožňují nahrávání na externí USB pevný disk nebo flash disk. K dispozici jsou dva USB porty.

K dispozici jsou i multimediální funkce. Multimediální přehrávač dokáže přehrát řadu AV formátů. U modelu 702T HD je dispozici kalendář, hry, RSS čtečka zpráv a předpověď počasí. Mini model nemá RJ45 konektor, proto nejsou k dispozici žádné síťové funkce.


obrázek

▲ Obr č. 3 - AB CryptoBox 702T mini HD (foto dovozce)

Popis přijímače AB Cryptobox 702T HD

Přijímač se dodává v černém provedení s rozměry 260 x 40 x 190 mm (Š x V x H). Na předním panelu se nachází čtyřmístný displej, základní tlačítka pro obsluhu přijímače a dvě stavové LED diody. Pod odklopným víčkem nalezneme jeden USB 2.0 port.

Na zadním panelu nacházíme IEC konektor, konektor SCART, optický audio S/PDIF konektor, USB 2.0 konektor, servisní RS232 port a kolébkový vypínač.


obrázek

▲ Obr č. 4 - Dálková ovládání: Nahoře model MiniS pro seniory, dole dodávané DO (foto dovozce)

Pro připojení k vaší LCD nebo Plazma TV je zde HDMI konektor a také síťové rozhraní Ethernet 10/100 Mbit/s.

Součástí balení je návod k obsluze v angličtině, češtině, slovenštině a němčině, HDMI kabel není součástí balení.

Popis přijímače AB Cryptobox 702T mini HD

Přijímač se dodává v černém provedení s miniaturními rozměry 145 x 20 x 80 mm (Š x V x H). Na předním panelu se nachází pouze dva USB 2.0 konektory a vstup pro připojení IR čidla.


obrázek

▲ Obr č. 5 - AB CryptoBox 702T HD a 702T mini HD, info lišta

Na zadním panelu nacházíme IEC konektor, konektor SCART je nahrazen jack konektorem, optický audio S/PDIF konektor chybí, tak jako RJ45 konektor, servisní RS232 port je v provedení jack konektoru.

Pro připojení k vaší LCD nebo Plazma TV je zde HDMI konektor, nakonec zde najdeme ještě vstup pro připojení napájecího zdroje.


obrázek

▲ Obr č. 6 - AB CryptoBox 702T HD a 702T mini HD, seznam programů

Součástí balení je návod k obsluze v angličtině, češtině, slovenštině a němčině, napájecí adaptér 12V/1A, AV kabel jack -3x cinch, HDMI kabel není součástí balení.

Příjem programů a chování přijímačů

Do obou přijímačů jsem nainstaloval poslední dostupný software, který jsem měl přímo od dovozce. Aktualizaci přijímače povedeme pomocí USB flash disku. Chování obou přijímačů je identické. Pouze model 702T mini HD nemá k dispozici některé funkce, u kterých je třeba připojení k internetu a není možný příjem digitálního kabelového vysílání v DVB-C.


obrázek

▲ Obr č. 7 - AB CryptoBox 702T HD a 702T mini HD, single EPG

Při prvním spuštění přijímačů se na obrazovce objeví průvodce instalací, který je velmi jednoduchý. Nejprve zvolíme jazyk menu, poté je zde volba časového pásma a přijímač automaticky naladí všechny multiplexy dostupné ve vaší oblasti.

V mém případě oba přijímače naladili všechny programy v normách DVB-T a v DVB-T2 co jsou v mé lokalitě dostupné. Naladil jsem tak i přechodové multiplexy v DVB-T2 a to multiplex č.11 a č.12, které provozuje společnost ČRa.


obrázek

▲ Obr č. 8 - AB CryptoBox 702T HD a 702T mini HD, multi EPG

Dále jsem naladil i přechodový multiplex č.11, kde se vysílají v HD kvalitě v kompresi HEVC všechny programy České televize. Obrazová kvalita je zde vynikající. Oba přijímače také naladily rakouský multiplex A v DVB-T2, který je již v mé lokalitě na hranici příjmu.

Rakouská televize ORF zde používá zvukovou stopu v normě Dolby Digital+, která u obou přijímačů pracovala bez problémů.


obrázek

▲ Obr č. 9 - AB CryptoBox 702T HD a 702T mini HD, podrobné info o pořadu

Oba přijímače umí také naladit jednotlivé multiplexy ručně. Přepínání mezi programy je standardní (cca 2-3 sec). Obrazová kvalita byla na HD i SD programech velmi dobrá a to i na SCART výstupu u modelu 702T HD, ideální přijímač na chatu nebo chalupu pro připojení ke starší CRT TV.

Vyzkoušel jsem i analogový AV výstup modelu 702T mini HD, kde příslušný redukční AV kabel je součástí balení, i zde byl obraz velmi dobrý.


obrázek

▲ Obr č. 10 - AB CryptoBox 702T HD a 702T mini HD, hlavní menu

Dálkové ovládání se používá stejné jako u ostatních modelů AB CryptoBox. Směrovost dálkového ovládání je dostatečně široká, tlačítka se dobře mačkají a ovládání je přehledné.

Pro zejména seniory lze dokoupit speciální dálkové ovládání MiniS, které obsahuje pouze základní tlačítka pro obsluhu přijímačů AB CryptoBox. Toto dálkové ovládání má elegantní vzhled a velká tlačítka, která se dobře mačkají.


obrázek

▲ Obr č. 11 - AB CryptoBox 702T HD a 702T mini HD, manuální vyhledávání kanálů

Kvalita signálu je zobrazována v info banneru grafem. Seznam programů lze editovat, programy lze přesouvat, mazat a zamknout.

Po dobu testování se oba přijímače chovaly stabilně. Informační lišta obsahuje informace o běžícím a následujícím pořadu. Podrobné informace o pořadu nejsou nikterak oříznuty. Informace jsou pěkně čitelné a jsou umístěny přes celou šířku obrazovky.


obrázek

▲ Obr č. 12 - AB CryptoBox 702T HD a 702T mini HD, systémová nastavení

Elektronický programový průvodce EPG je obstojně zpracovaný. Je k dispozici klasická mřížka s několika programy v časové ose, tak i EPG samostatného programu na několik dní dopředu. České a slovenské znaky se zobrazují v pořádku. Přijímače umí zobrazit EPG až na 7 dní dopředu, pokud je provider vysílá.

Přijímače mají i vestavěný OSD teletext. I zde české a slovenské znaky se zobrazují v pořádku. U obou přijímačů lze také nastavit jas displeje.


obrázek

▲ Obr č. 13 - AB CryptoBox 702T HD a 702T mini HD, měření rychlosti USB HDD

Multimédia

Multimediální přehrávač si poradil s přehráváním souborů avi, 3gp, divx, xvid, mov, mkv, m2ts, ts, vob, mpg, mp4, flv. Protože přijímače podporují kodek HEVC/H.265, tak lze přehrát videa s tímto kodekem do rozlišení 1080p.

Samozřejmě záleží na jakém video a audio kodeku je soubor vytvořen. Tedy ne všechny soubory přehrajete úspěšně.


obrázek

▲ Obr č. 14 - AB CryptoBox 702T HD a 702T mini HD, záznamy na HDD

Přijímače rovněž umí zobrazit fotografie ve formátu JPEG, BMP nebo GIF a přehrát hudbu ve formátu WAV nebo MP3. DTS audio není podporováno. Načítání obrázků bylo rychlé, přechodové efekty mezi obrázky nelze deaktivovat.

K dispozici jsou i některé aplikací jako kalendář a velké množství her. U modelu 702T HD jsou k dispozici navíc síťové aplikace vyžadující připojení k internetu. Jedná se o aplikace počasí, RSS čtečka zpráv a rádia na internetu.


obrázek

▲ Obr č. 15 - AB CryptoBox 702T HD, internetová rádia

Pouze model AB Cryptobox 702T HD má k dispozici síťové rozhraní ethernet 100 Mbps a je možné připojit i WI-FI dongle (není součástí balení). Tento přijímač má také podporu některých 3G adaptérů.

Nahrávání

Do přijímačů nelze vestavět pevný disk. Oba přijímače mají k dispozici dva USB 2.0 porty. Pro účely nahrávání jsem použil USB pevný disk Western Digital My Passport s kapacitou 500 GB, který jsem připojil k zadnímu USB 2.0 portu přijímače.

Formátování disku lze provést přímo přijímačem a zvolíte si, jakým souborovým systémem to má být provedeno, k dispozici je FAT32 a NTFS. Přijímač umožňuje také detekci rychlosti disku. Můžete nahrávat dva nekódované programy z jednoho multiplexu současně a na třetí nekódovaný program se z téhož multiplexu dívat.


obrázek

▲ Obr č. 16 - AB CryptoBox 702T HD, počasí

Tedy např. nahráváme současně pořad z programů Nova a Prima a zároveň sledujeme pořad z programu Prima Cool, protože tyto programy se nachází v jednom přechodovém pozemním multiplexu.

Přijímač také podporuje funkci timeshift - časový posun. Vytvořené nahrávky jsou s příponou „ts“ (výchozí nastavení). Nahrávky lze přenášet do PC. Nahrávky z nekódovaných programů lze rovnou přehrávat a dále zpracovávat.

Pro přehrávání v PC jsem použil program Media Player Classic, lze použít i program VLC media player. Nahrávky obsahují všechny audio stopy, titulky, EPG a TXT data.


obrázek

▲ Obr č. 17 - AB CryptoBox 702T HD, informace o přijímači

Převíjení záznamů na přijímači je možné v rychlostech 2x, 4x, 8x, 16x a 24x. Převíjení ale není plynulé. Zpomalené převíjení záznamů není k dispozici. Vestavěný přehrávač umožňuje rychlý přesun po časové ose a vytváření záložek v záznamu.

Závěr

AB CryptoBox 702T HD a 702T mini HD jsou jednoduché FULL HD set top boxy určené zejména pro méně náročné zákazníky, kteří požadují bezproblémové sledování pozemního digitálního vysílání již v novém standardu DVB-T2/HEVC.

Oba přijímače vynikají svou jednoduchou obsluhou a stabilitou provozu. Umožňují také současné nahrávání až dvou nekódovaných programů na externí pevný disk nebo flash disk.

Za zapůjčení přijímačů děkuji společnosti AB-COM, s.r.o.

Tyto set top boxy je možné zakoupit na e-shopu dovozce:

Pro zákazníky z ČR:

* AB CryptoBox 702T HD

* AB CryptoBox 702T mini HD

* Dálkové ovládání MiniS

Pro zákazníky z SR:

* AB CryptoBox 702T HD* AB CryptoBox 702T mini HD

* Dálkové ovládání MiniS

Doporučená maloobchodní cena AB CryptoBox 702T HD: 1190,- CZK s DPH nebo 44,90 € s DPH

Doporučená maloobchodní cena AB CryptoBox 702T mini HD: 1090,- CZK s DPH nebo 41,50 € s DPH

Ing. Martin Švehlík

Reklama
Vybrané články