VU+ Zero 4K s hybridním tunerem - kvalitní UHD přijímač pro DVB-T2/C

| Tisk

Firma AB-COM, s.r.o. jako oficiální distributor značky VU+ přinesla na náš trh další verzi přijímače VU+ Zero 4K a to tentokrát s vestavěným hybridním tunerem. Po verzi s vestavěným satelitním tunerem, který jsme na webu parabola.cz již představili zde, dnes čtenářům představíme model, který umožňuje příjem digitálního pozemního vysílání a digitálního kabelového vysílání.


obrázek

Obr č. 1 - VU+ Zero 4K, přední panel (foto dovozce)

Přijímač obsahuje velké paměti Flash (eMMC) 4GB a RAM 2 GB (DDR4 DRAM). Srdcem přijímače je dvoujádrový ARM procesor Broadcom s taktovací frekvencí 1,5 GHz. VU+ Zero 4K v tomto provedení umožňuje příjem pozemní digitální televize v normě DVB-T/T2 a digitální kabelové televize v normě DVB-C.

Jedná se UHD přijímač s podporou technologie HDR10/HLG. HDR poskytuje mnohem vyšší kontrast a nabízí realističtější zážitek ze sledování televizního vysílání. Jedná se tak bezesporu o nejlepší UHD přijímač na našem trhu pro příjem pozemního digitálního vysílání a digitálního kabelového vysílání. Jakýkoliv konkurenční set top box nemá šanci.


obrázek

Obr č. 2 - VU+ Zero 4K, zadní panel (foto dovozce)

Přijímač překvapí svou malou velikostí v podobě tmavé krychle a je schopen zpracovávat SD, HD a UHD signály v kompresích MPEG-2, MPEG-4/H.264 a v kompresi HEVC/H.265. Přijímač pracuje v Ultra HD rozlišení 2160p (tzv. 4K).

VU+ Zero 4K má zabudovaný jeden univerzální dekodér a jeden CI slot pro vložení libovolných dekódovacích modulů. To je jistě zajímavá skutečnost, protože tento přijímač bude umožnovat příjem kódovaného pozemního digitálního vysílání, které s nástupem standardu DVB-T2 lze očekávat u HD programů našich soukromých vysílatelů, tak jako je to v Německu nebo v Rakousku.


obrázek

Obr č. 3 - VU+ Zero 4K, dálkové ovládání (foto dovozce)

Nahrávání je možné uskutečnit na USB pevný disk nebo flash disk připojený k portu USB 2.0 nebo k přijímači lze připojit speciální PVR KIT VU+, který si představíme ve speciálním článku.

Přijímač nemá žádný displej a indikace zapnutí je řešena svítícím logem VU+ na předním panelu přijímače. Přijímač má k dispozici jeden USB 2.0 port. Ethernet má rychlost 10/100 MBit/s.


obrázek

Obr č. 4 - VU+ Zero 4K, externí IR čidlo (foto dovozce)

V alternativním softwaru VTI, který vychází z výrobního image je k dispozici podpora pro HDMI CEC, hybridní televizní vysílání HbbTV, multimediální prostředí KODI, Youtube přehrávač a další zajímavé funkce.

Popis přijímače

Přijímač je dodáván v černém provedení s velmi malými rozměry 140 x 115 x 50 mm (Š x H x V). Na předním panelu není k dispozici žádný displej, je zde jen svítící název VU+, který indikuje zapnutí přijímače.


obrázek

Obr č. 5 - VU+ Zero 4K, info lišta

Na zadním panelu přijímače je jeden IEC konektor vestavěného hybridního tuneru, klasický RS 232 konektor je nahrazen RJ11 konektorem, optický S/PDIF konektor, konektor pro připojení externího IR čidla a jeden USB 2.0 port. Analogový AV výstup již zde žádný nenajdete.

Slot vestavěného universálního dekodéru a jeden CI slot se nachází na zadním panelu přijímače.


obrázek

Obr č. 6 - VU+ Zero 4K, podrobné informace o pořadu

Na zadním panelu se nachází dále HDMI konektor ve verzi 2.0 pro připojení k vaší LCD nebo Plazma TV. Nechybí zde ani síťové rozhraní Ethernet 10/100 MBit/s a konektor pro připojení napájecího zdroje se síťovým vypínačem.

Součástí balení je také stručný manuál, HDMI kabel, externí IR čidlo a napájecí zdroj 12V/2A.


obrázek

Obr č. 7 - VU+ Zero 4K, single EPG

Příjem programů a chování přijímače

Nejprve jsem nainstaloval do přijímače můj oblíbený alternativní image VTI a to v poslední aktuální verzi 13.0.6. Samozřejmě jsou k dispozici také další alternativní image od jiných týmu jako Open ATV nebo Open PLi apod. Osobně preferuji pro přijímačů VU+ výhradně image VTI týmu.

Přijímač je velmi rychlý. Prodleva při přepínání mezi programy je cca 1-2 sec. Přijímač umožňuje uložit do paměti neomezené množství televizních a radiových programů.


obrázek

Obr č. 8 - VU+ Zero 4K, multi EPG

Tuner přijímače naladil v automatickém režimu vyhledávání všechny dostupné pozemní multiplexy v mé lokalitě příjmu včetně DVB-T2 přechodové sítě č.12 Českých Radiokomunikací (v mé lokalitě 28. kanál), kde se používá kodek HEVC. Zde se aktuálně vysílá 18 českých komerčních programů ve video rozlišení 960 x 540p, audio AAC-HE.

Citlivost/selektivita vestavěného hybridního tuneru je vynikající, což poznám podle příjmu rakouského DVB-T2 multiplexu A z Vídně, kde je příjem v mé lokalitě příjmu již hraniční.


obrázek

Obr č. 9 - VU+ Zero 4K, seznam kanálů

Zvuková stopa se ukládá na danou předvolbu a samozřejmě lze uložit levý nebo pravý audio kanál. Přijímač má i vestavěný OSD teletext. České znaky se zobrazují v pořádku včetně diakritiky.

Kvalita obrazu byla excelentní, tak jak je už u VU+4K modelů dobrým zvykem. Samozřejmě pokud nechcete degradovat kvalitu obrazu z Ultra HD (4K) vysílání, tak musíte použít 4K televizor a rozlišení nastavit na 2160p, nicméně i na Full HD TV je obrázek vynikající.


obrázek

Obr č. 10 - VU+ Zero 4K, hlavní menu

K přijímači jsem připojil externí VU+ USB Turbo tuner, který jsem v minulosti na webu parabola.cz představil zde.

Po připojení tohoto tuneru získáme luxusní dvoutunerový přijímač pro příjem pozemních digitálních programů, což je vhodné pro náročnější diváky, kteří vyžadují současné nahrávání a sledování více programů ze dvou různých multiplexů.


obrázek

Obr č. 11 - VU+ Zero 4K, konfigurace tuneru

Protože přijímač podporuje kodek HEVC/H.265, tak jste připraveni na budoucí standard pozemního digitálního vysílání DVB-T2/HEVC, který se bude u nás od roku 2021 výhradně používat.

Dálkové ovládání se používá nový typ (IR300 RCU), který byl poprvé použit u modelu VU+ Uno 4K SE. Dálkové ovládání je černé a má navíc tlačítko „Timer“, komunikuje výhradně v režimu IR, nikoliv v režimu Bluetooth jako je tomu u DO typ BT100 RCU.


obrázek

Obr č. 12 - VU+ Zero 4K, manuální vyhledávání

Dálkové ovládání je perfektní, má široký úhel rozsahu použití. Lze jim ovládat i TV a má možnost změny IR kódu, takže v jedné místnosti můžeme mít až 4 VU+ přijímače, aniž by se mezi sebou dálková ovládání hádala.

Elektronický programový průvodce je výborný. Samozřejmě vzhled a funkce záleží na použitém skinu. České znaky se na všech našich multiplexech zobrazovaly v pořádku. Žádný soubor jsem nemusel doplňovat. Přijímač umí zobrazit EPG na několik dní dopředu, pokud je provider vysílá. Načítání informací je bleskové, EPG lze cachovat na vybrané úložiště.


obrázek

Obr č. 13 - VU+ Zero 4K, pluginy

Multimédia

V image VTI je k dispozici také plně funkční webový prohlížeč Chromium OS a podpora hybridního televizního vysílání HbbTV. Vyzkoušel jsem HbbTV na programech ČT, Prima, Nova 2, Ócko, Šlágr TV, Seznam.cz TV a na programu O2TV FREE. Vše rychlé a zcela bez problémů. Lze doinstalovat oblíbený Youtube player, který je k dispozici online v pluginech.

K dispozici je také streamování programů (tedy v originální kvalitě) do PC nebo z/do jiného linuxového přijímače. Pro tento účel se používá v menu položka „Kanály-přenos z jiného přijímače“, tento plugin je již nainstalován v image VTI


obrázek

Obr č. 14 - VU+ Zero 4K, VTi menu

Přijímač zvládne přehrávání řady multimediálních souborů jako mov, mkv, m2ts, mp4 a flv. Pro přehrávání dalších typů multimediálních souborů jako je např. avi, divx a wmv je třeba ještě odladit drivery u této novinky. Audio soubory wav, mp3, wma a DTS přehrával přijímač také bez problémů. Přístroj podporuje kodek HEVC/H.265, tak lze přehrát videa s tímto kodekem do rozlišení 4K, testoval jsem řadu videí s různým rozlišením v HEVC a přehrávání bylo zcela bez potíží.

Přijímač si také bez problému poradil s testovacím MKV souborem „Jellyfish-40-Mbps.mkv 10bit“ 1080p s vysokým datovým tokem 40Mbps, uložené na externím USB pevném disku, který jsem měl připojený k přijímači.


obrázek

Obr č. 15 - VU+ Zero 4K, aktualizace VTi

Plugin pro měření bitrate video zatím není funkční, je třeba ještě odladit drivery pro nový tuner, tak jako tomu je u satelitní verze tohoto přijímače.

Přijímač je možné ovládat pomocí webového rozhraní v PC nebo pomocí mobilního zařízení, příslušné aplikace jsou k dispozici zdarma. Do přijímače lze doinstalovat oblíbené multimediální prostředí KODI, DLNA server nebo DLNA prohlížeč.


obrázek

Obr č. 16 - VU+ Zero 4K, záznamy na HDD

Doba startu přijímače (bootování) se softwarem VTI a řadou nainstalovaných pluginů je cca 25 sekund, což je vynikající výsledek.

Přístroj se zahřívá minimálně, ventilační otvory jsou po všech stranách přijímače. Procesor je chlazen masivním pasivním chladičem. K napájení přijímače se používá externí zdroj 12V.


obrázek

Obr č. 17 - VU+ Zero 4K, webový prohlížeč Opera

Spolupráce s externím pevným diskem, nahrávání

Do přijímače nelze vestavět pevný disk. K přijímači jsem připojil USB pevný disk Western Digital 500 GB k USB 2.0 portu přijímače. Spolupráce s diskem byla bez potíží. Nahrávání i přehrávání pozemních programů bylo také v pořádku.

Nahrávat lze také na flash disk nebo na externí síťové úložiště NAS. Přijímač podporuje formáty EXT4, EXT3, EXT2, NTFS a FAT32. K dispozici je pouze jediný USB 2.0 port.


obrázek

Obr č. 18 - VU+ Zero 4K, KODI

Na spodní straně přijímače je však umístěn speciální konektor, který je opatřen černou záslepkou. Tento konektor slouží k propojení s PVR KITem VU+. PVR KIT představuje dokovací stanici, do které je možné vložit 2.5“ pevný disk. Použitím tohoto portu ušetříte USB 2.0 port, který můžete využít pro připojení VU+ USB Turbo tuneru a rozšířit si tak přijímač o druhý hybridní tuner.

Vyzkoušel jsem nahrávat současně 16 programů, které jsem si vybral v přechodovém multiplexu č.12 Českých Radiokomunikací v DVB-T2/HEVC (zde je k dispozici 18 programů). 16 programu je SW limit, který je zatím v přijímači nastaven. Nahrávání proběhlo zcela bez potíží. Jelikož se zatím u nás v pozemním vysílání nic nekóduje, nemohl být otestován CI slot přijímače.


obrázek

Obr č. 19 - VU+ Zero 4K, HbbTV České televize - aplikace iVysílání

Převíjení záznamů pracuje bezvadně. Střihový plugin je již v image VTI nainstalován. Záznamy lze pomocí tohoto pluginu stříhat a přenášet na libovolné místo ve vaší síti.


obrázek

Obr č. 20 - VU+ Zero 4K, HbbTV ORF

Závěr

VU+ Zero 4K s vestavěným hybridním tunerem je kvalitní a rychlý UHD přijímač, který podporuje příjem v normě DVB-T2/C s kodekem HEVC/H.265. Vyniká svým perfektním obrazem a zvukem. V přijímači je vestavěna jedna čtečka univerzálního dekodéru a jeden CI/CI+ slot pro vložení dekódovacího modulu.


obrázek

Obr č. 21 - VU+ Zero 4K, YouTube přehrávač

Přijímač umožňuje nahrávání na externí zařízení a také si poradí s přehráváním mnoha multimediálních formátů včetně videí s vysokým datovým tokem. K dispozici je funkce HbbTV i multimediální prostředí KODI.

Za zapůjčení přijímače děkuji společnosti AB-COM, s.r.o.


obrázek

Obr č. 22 - VU+ Zero 4K, o přijímačiTento hybridní přijímač je možné zakoupit na e-shopu dovozce:

* VU+ Zero 4K (1x Single DVB-C/T2 tuner) (pro zákazníky z ČR)

* VU+ Zero 4K (1x Single DVB-C/T2 tuner) (pro zákazníky z SR)

Doporučená maloobchodní cena: 3890,- CZK s DPH nebo 149,- € s DPH

Ing. Martin Švehlík