Quantcast

Český rozhlas rozšířil pokrytí signálem DAB+

| Tisk

Český rozhlas společně s Českými Radiokomunikacemi v pátek 22. dubna 2022 navýšil vysílací výkon DAB+ vysílače Liberec Ještěd ze stávajícího 1 kW ERP na 5 kW ERP. Vysílač je provozován na kanále 12C s vertikální polarizací.


obrázek

▲ Obr č. 1 - Přijímače pro DAB+ (foto: parabola.cz)

Tato změna umožní plné využití tak významného vysílače, jakým je Ještěd a zajistí vyšší intenzitu a homogenitu elektromagnetického pole signálu DAB+ v oblasti severních a středních Čech. To v důsledku povede ke zkvalitnění příjmu našeho DAB+ multiplexu v této oblasti. Je to jeden z dalších kroků, kterými se snažíme přinést více posluchačům signál našich stanic v digitální kvalitě,“ uvedl ředitel Techniky a správy Českého rozhlasu Karel Zýka.

Na základě individuálního oprávnění vydaného Českým telekomunikačním úřadem byl výkon vysílače navýšen na 5 kW dne 22. dubna 2022 ve 13 hodin. Ostatní parametry vysílače zůstávají zachovány.


obrázek▲ Obr č. 2 - Pokrytí DAB+ signálem ČRo (foto: Český rozhlas)

DAB+ multiplex Českého rozhlasu pokrývá 95 procent populace České republiky. Vysílá se na kanále 12C v Čechách a 12D na Moravě. Posluchači mají v rámci této sítě k dispozici 17 rozhlasových programů, včetně nedávno zařazené stanice Ukrajinske Radio. Další programy ČRo jsou v partnerských sítích RTIcz a TELEKO.

redakce

Reklama
Vybrané články