CryptoBox 800 UHD

Astra: Na konci roku 2010 bude přes 20 HD kanálů v němčině

| redakce | tisk

Evropský satelitní operátor SES Astra očekává, že na konci příštího roku bude přes její satelity vysílat více než 20 programů ve vysokém rozlišení v německém jazyce. Ve stejném období by měla satelity Astra šířit přes 100 programů v HDTV kvalitě.

Pro srovnání: konkurenční satelitní operátor Eutelsat nedávno oslavil příchod stého programu v HD rozlišení. Stal se jím placený program italské pay-tv Sky Italia na satelitu Hot Bird (13°E).

Přes Astru se nyní vysílá ve vysokém rozlišení celkem 7 programů pay-tv Sky Deutschland a dále německá komerční Anixe HD, rakouská Servus HD a také německo-francouzský kulturní kanál Arte HD a dále různé demo HD kanály. Začátkem roku 2010 zahájí pravidelné HD vysílání německé veřejnoprávní kanály ARD HD a ZDF HD.

"Obecně je obrovská poptávka po satelitní kapacitě. Zejména bude zájem po uvolněné kapacitě pro HDTV. Na německém trhu jsme v letošním roce dosáhli průlom s high-definition. Začátkem roku 2009 jsme měli v Německu jen čtyři kanály v HDTV, na počátku roku 2010 budeme se sedmi kanály Sky, s veřejnými a soukromými stanice vysílat 17 HD kanálů přes satelit. To znamená, že více než čtyřnásobný nárůst do dvanácti měsíců. Vše nasvědčuje tomu, že HDTV bude růst i v roce 2010. Pro HD využijeme kapacitu původních analogových programů," uvedl v rozhovoru pro Infosat Wolfgang Elsäßer, obchodní ředitel Astra Deutschland.

zdroj: infosat