Široká nabídka DVB-T antén

36E: Ruská FTA stanice TV3 zřejmě skončí v DVB-S

| redakce | tisk

Populární ruská nekódovaná televize TV3, zaměřená na vědecko-fantastické filmy, thrillery a horrory, pravděpodobně ukončí vysílání v DVB-S multiplexu Poverkhnost Plus na satelitu Eutelsat W4 (36°E).

Tentýž program TV3 se včera objevil na stejném satelitu v MPEG-4 ale v rámci jiného multiplexu stejného provozovatele (Poverkhnost Plus), který ale pracuje v normě DVB-S2 a s modulací 8PSK. Vše nasvědčuje tomu, že TV3 ukončí původní šíření na kmitočtu 11,727 GHz, pol. L, SR 27500, FEC 3/4, DVB-S, kde vysílá ve starším kompresním formátu MPEG-2 a je tak dostupná pro více domácností s příjmem programů z pozice 36 stupňů východně.

nové technické parametry:

• Eutelsat W4 (36°E), freq. 12,207 GHz, pol. R, SR 27500, FEC 3/4, DVB-S2/8PSK, FTA

Důvodem přesunu TV3 do DVB-S2 může být optimalizace transpondérové kapacity provozovatele ale i ekonomické důvody. Program v DVB-S2 muxu vysílaný v kompresním formátu MPEG-4 spotřebuje procentuálně menší kapacitu, čímž dochází k efektivnímu využití transpondéru.

Další snahou Poverkhnost Plus může být přinucení zákazníků do upgrade jejich satelitních přijímačů za nové s podporou DVB-S2. Prakticky stejný cíl má i konkurenční ruská platforma Tricolor TV, která začátkem tohoto měsíce spustila nový DVB-S2 multiplex.

Připomeňme, že na DVB-S kapacitě Poverkhnost Plus dříve skončila hudební Biz TV a začátkem tohoto týdne také informační Che.Pe Info. Tyto stanice jsou šířeny jen v rámci DVB-S2 multiplexu.

Ruská TV3 vysílá volně v Ku pásmu ještě na satelitu Sirius 4, pozice 4,8 stupně východně. Zatím není jasné, zda bude vysílání zde pokračovat.

zdroj: flysat.com, sat-digest.com + vlastní zpráva