CryptoBox 800 UHD

Bulharská Satellite BG otevřela DVB-S2 transpondér

| Martin Vyleťal | tisk

Bulharský satelitní operátor placené televize Satellite BG uvedl před chvílí do provozu na satelitu Astra 3B (23,5°E) svůj DVB-S2 multiplex. Paket obsahuje 4 stanice ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV).

Provozovatel Satellite BG ukončil provoz DVB-S multiplexu s programy v klasickém SD rozlišení na kmitočtu 12,207 GHz, pol. V. Po vypnutí "starého" multiplexu byl na stejné frekvenci spuštěn nový DVB-S2 multiplex obsahující 4 HD programy - konkrétně Nat Geo Wild HD, MTVN HD, Penthouse HD 2 a Fashion One HD. Všechny stanice jsou vysílány v kompresním formátu MPEG-4/H.264/HD a kryptovány systémem Conax a CryptoWorks, přičemž systém CryptoWorks by měl jako systém podmíněného přístupu u Satellite BG v budoucnu skončit.

HD nabídka na DVB-S2 transpondéru otevírá možnosti spolupráce s provozovateli domácích platformem CS Link a Skylink. Operátoři již dříve oznámili úmysl sdílet některé programy, které lze poskytovat na našem trhu. Všechny nové stanice Nat Geo Wild HD, MTVN HD, Penthouse HD2 a Fashion One HD lze poskytovat v České republice i na Slovensku.

Aktualizace v 19:30h: Nat Geo Wild HD byl opět vypnut.

technické parametry:

• Astra 3B (23,5°E), freq. 12,207 GHz, pol. V, SR 27500, FEC 5/6, DVB-S2/8PSK, Pilot: ON

Nejdále ve spolupráci se Satellite BG je operátor služby Skylink, který připojil karty bulharského providera k distribučnímu signálu panevropského programu Travel Channel HD (freq. 12,109 GHz, pol. H, SR 27500, FEC 5/6, DVB-S2/8PSK).

Je třeba upozornit, že DVB-S2 multiplex Satellite BG používá ještě vyšší FEC a to 5/6, což umožňuje vygenerovat multiplex s kapacitou 66,6 Mbit/s při SR 27500, Pilot ON. Příjem tohoto transpondéru bude proto ještě náročnější.

Satellite BG v současné době na satelitu Astra 3B používá 2 DVB-S a jeden DVB-S2 transpondér.