CryptoBox 800 UHD

ČT art připomene fenomén Bratislavské lýry

| redakce | tisk

Největší festival československé i zahraniční hudební scény, Bratislavská lýra, ožívá v televizních dokumentech. Česká televize připravila třídílný cyklus, který mapuje nejvýznamnější období této legendární přehlídky domácí i zahraniční hudební scény.

Pod názvem Zlatá lýra ho po tři nedělní večery vysílá ČT art od 11. září v 20.20. Režie Pavel Jirásek.

Mám rozprávkový dom, první vítězná skladba Bratislavské lýry v podání Karla Gotta, odstartovala v roce 1966 třicetiletou éru festivalu, který si hned po skončení prvního ročníku vybudoval prestižní místo mezi dalšími evropskými festivaly. „Pořadem připomínáme jeho letošní 50. výročí,“ říká dramaturg brněnského studia ČT Martin Polák a upřesňuje, že díly připravené pro ČT art jsou výběrem z desetidílné koprodukční série RTVS, České televize a Trigon Production v režii Petra Hledíka.

ČT art připomene fenomén Bratislavské lýry
▲ ČT art připomene fenomén Bratislavské lýry

Televizní cyklus přináší desítky rozhovorů, vzpomínek a spoustu archivních materiálů zachycujících nejen historii a atmosféru přehlídky. Reflektuje také dobu, ve které se konala. Tvůrci si dali za cíl ukázat, jak tehdejší společenská a politická situace ovlivňovaly charakter festivalu a jeho jednotlivé ročníky. „Bylo neuvěřitelné sledovat, s jak velkým důvtipem museli pracovat organizátoři, aby získali některé umělce a mohli tak překonat různé překážky tehdejšího režimu,“ říká scénárista Róbert Valovič.

Do Bratislavy totiž nepřijížděli jen domácí interpreti, například Eva Pilarová, Marta Kubišová, Helena Vondráčková, Karol Duchoň, Martha a Tena Elefteriadu, Marcela Laiferová, Pavol Hammel či Miro Žbirka, ale i zahraniční hvězdy první velikosti. Byli tady Beach Boys, Stevie Wonder či kapely Smokie a Boney M.

Bratislavská lýra byla od svého vzniku v roce 1966 v socialistickém Československu vždy jakýmsi závanem svobody. Její zlatou éru ukončila okupace vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Trojice dílů připravených pro Českou televizi postupně připomene nejen vzestup a pád festivalu, ale také strhující osudy hudebníků, kteří vyjádřili svůj nesouhlas s normalizací. „Televizní cyklus dokumentů Zlatá lýra je poctou organizátorů a všem, kteří navzdory náročným podmínkám prosadili založení a existenci festivalu,“ uvádí producent Patrik Pašš.

Cyklus Zlatá lýra vysílá od letošního září v premiéře i dvojka Slovenské televize. Není bez zajímavosti, že pořad inspiroval k samostatné výstavě, kterou připravuje pražské PopMuzeum.

zdroj: ČT