Široká nabídka DVB-T antén

DVB-SIS umožní kombinovat signály pro DTH a pozemní vysílače

| redakce | tisk

Na posledním 88. zasedání řídícího výboru DVB byla schválena technická specifikace Single Illumination System. Systém umožňuje kombinovat distribuci DVB-T/T2 a DVB-S/S2/S2X v jednom satelitním paketu.

Specifikace byla publikována jako DVB BlueBook A175 a nyní bude zaslána ETSI k vydání jako evropská technická specifikace.

Satelity se vedle šíření programů pro individuální příjem (DTH) využívají také k distribuci stanic na terestrické vysílače. V obou případech je satelitní distribuce efektivním způsobem šíření programů na velké území.

V ideálním případě by se programy pro DTH a pozemní vysílače použily stejné a jedna distribuce by postačovala pro oba způsoby využití. Tento koncept pojmenovaný Single Illumination doposud nebyl možný. Pozemní vysílače očekávají, že signál má odpovídající specifikaci DVB-T2 Modulator Interface (T2-MI). Tím jsou poskytovány časové značky pro synchronizaci několika vysílačů v jednofrekvenční síti (SFN - Single Frequency Network). Z druhého pohledu T2-Mi signály, které potřebují pozemní vysílače, běžné satelitní přijímače neumí přijímat.

Operátoři ssítí a výrobci síťových komponent shromáždili v DVB technické řešení pro jednotnou distribuci.

V souladu s komerčními požřadavky mohou být DVB-SIS signály přijímány všemi DVB-S/S2/S2X přijímači. Stejná modulace programů může být současně využita pro distribuci na DVB-T/T2 sítě.

Řešení DVB-SIS bude poprvé představeno příští týden na DVB World 2018 ve Varšavě.