CryptoBox 800 UHD

Facebook vytvoří síť satelitního internetu Athena

| redakce | tisk

Facebook vytváří (nebo plánuje) vytvořit satelit, který bude tvořit součást systému "k zajištění efektivního přístupu na internet na neobsluhovaných a zapomenutých místech po celém světě". Vyplývá to ze žádosti zaslané zaslané FCC (Federální komunikační komise), kterou zveřejnil portál Wired.

Připomeňme, že informace o plánech Facebooku na vybudování satelitního internetu se objevují již několik let. Společnost si chtěla prostřednictvím Eutelsatu pronajmout kapacitu na izraelském satelitu Amos 6. Tento satelit byl ztracen než se dostal na orbitální dráhu.

V květnu loňského roku FCC dostala žádost PointView Tech, dceřiné společnosti Facebooku. Projekt s názvem Athena měl používat satelity typu LEO na nízké dráze. První z nich měly být vyneseny v roce 2019 za pomocí nosné rakety Vega společnosti Arianespace.

Systém Athena byl navržen tak, aby fungoval v pásmu E a poskytl propustnost 10 Gb/s. Každý ze satelitů Athena měl vážit kolem 150 kg, podobně jako projekty SpaceX a satelity OneWeb. Žádost rovněž obsahuje využívání dvou pozemních stanic pro komunikaci v pásmu E se satelitem.

Cílem je poskytovat širokopásmový přístup na internet i v lokalitách, kde není dostupný rychlý internet jiným způsobem. Pásmo E není odolné proti dešti nebo vysoké vlhkosti ve spodní atmosféře.

Wired tvrdí, že Facebook potvrdil svůj projekt a společnost je přesvědčena, že satelitní technologie budou důležitým faktorem nové generace širokopásmové infrastruktury.

zdroj: satkurier.pl + Advanced television