CryptoBox 800 UHD

ČT24 přichází s novým komiksovým formátem

| redakce | tisk

Redakce zpravodajství České televize přichází s novou formou zpravodajského obsahu - komiksem. Obrazové příběhy vznikají na základě reportáží odvysílaných v pořadech České televize.

Již nyní je k dispozici třicet komiksů a počínaje dneškem se jejich řady ještě rozšíří - každý den bude uveřejněn jeden nový. Zvolený formát si klade za cíl přilákat především mladší generaci. Komiksy jsou dostupné na webu ČT24 a na adrese www.komiksy24.cz.

Vliv globálního oteplování na odkrývání těl horolezců na Mount Everestu nebo reportáž o přistání první soukromé kosmické lodi v podobě obrazového příběhu, to je nový formát, který má podle šéfredaktora on-line zpravodajství ČT Karla Tinla oslovit mladou generaci. „V týmu, který na projektu pracuje, jsou i naši nejmladší kolegové - mileniálové, kteří přinášejí na věc jiný pohled. Jejich hlasu v debatách o komiksech dokonce dávám větší váhu.“

ČT24 přichází s novým komiksovým formátem (foto: ČT)
▲ ČT24 přichází s novým komiksovým formátem (foto: ČT)

Témata pro zpracování do podoby kresleného příběhu vybírá redakce podle několika kritérií, zejména pak na základě obsahu a vizuálního potenciálu. Jednotlivé komiksy vznikají z reportáží odvysílaných například v pořadech Události nebo Horizont ČT24. K jejich výrobě využívá redakce aplikace, jež fotkám z videí dodají komiksový vzhled a které z takto získaných obrázků vytvoří samotný komiks. Původní reportáže ponechává nový formát v plném znění. „Toto zpracování může zafungovat tak, že osloví skupinu, kterou klasická forma televizní reportáže úplně míjí,“ komentuje novou podobu zpravodajství Pavel Kořínek, odborník na komiksy z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd.

Výroba jednoho dílu trvá několik hodin, na projektu se podílí, zejména ve svém volném čase, šest lidí - redaktoři, editoři, grafici a korektorky. „S výjimkou týmu, jenž se tématu věnuje pravidelně, oceňuji i přínos a podporu vědecké redakce ČT24, kterou často a rád využívám jako inkubátor nápadů,“ doplňuje Tinl s tím, že přípravy na spuštění projektu trvaly přibližně čtvrt roku.

V současné době je k dispozici archiv třiceti zpravodajských komiksů a počínaje dneškem bude každý den vznikat jeden nový. Obrazové zpravodajství si lze přečíst na webu www.komiksy24.cz a na adrese www.ct24.cz/komiksy. Na nové díly bude upozorňovat redakce ČT24 především pomocí sociálních sítí Facebook a Instagram. „Těším se na odezvu čtenářů a diváků. S jejich názory chci dál pracovat - při výběru témat i formě zpracování,“ uzavírá šéfredaktor.

zdroj: ČT