Natáčení dalších dílů série Marie Terezie v plném proudu

| redakce | tisk

Natáčení dvou nových dílů úspěšné minisérie o habsburské panovnici Marii Terezii je v plném proudu. Po dotočení scén na jižní Moravě se početná výprava v čele s režisérem Robertem Dornhelmem představí i návštěvníkům karlovarského filmového festivalu.

Besedy v Domě ČT na Divadelním náměstí se v neděli 30. června v 17 hodin zúčastní i Vojtěch Kotek, Zuzana Stivínová, David Švehlík, Tatiana Pauhofová i nová představitelka titulní role Stefanie Reinspergerová.

Ráda ztvárňuji komplikované postavy, které mají své špatné stránky, přesto se do nich snažíte zamilovat. To je pro mě ta největší výzva u této postavy,“ vysvětluje rakouská herečka Stefanie Reinspergerová své obsazení do role Marie Terezie. V ní nahradila o čtyři roky mladší krajanku Marii-Luisu Stockingerovou. Výrazná ženská postava evropské historie se v novém pokračování ocitá v nebezpečí. Hrozí, že prohraje nejen válku o habsburské dědictví, ale i bitvu o osud svého manželství. Její manžel, úspěšný obchodník František I. Štěpán Lotrinský, kterého opět ztvárňuje Vojtěch Kotek, své ženě slíbí, že bude její válku financovat, ale musí se uchylovat k čím dál tím riskantnějším a problematičtějším způsobům zajišťování peněz.

Vojtěch Kotek a Stefanie Reinsperger (foto: ČT)
▲ Vojtěch Kotek a Stefanie Reinsperger (foto: ČT)

Tyto události spustí manželskou krizi provázenou žárlivostí a nevěrami, stejně jako ukvapenými kroky Marie ve válečném úsilí. „Tentokrát bude mít František Štěpán ještě větší roli. Více se projeví jeho obchodní zručnost a stane se také slušným hráčem na politickém poli. Myslím, že žánrově se minisérie posune od love story směrem k politickému dramatu,“ prozrazuje Vojtěch Kotek.

K natáčení se tvůrci vrátili po dvou letech. Tak, aby pokračování vznikající v mezinárodní koprodukci přímo navázalo na konec druhé epizody, kdy se stala Marie Terezie královnou uherskou. Děj dvou nových dílů ukončí tentokrát korunovace na český trůn. Divákům známé postavy jsou doplněny o nové v souladu s historickou realitou. Jednou z nich je například František baron Trenck. „Každý den sleduji nové denní práce a mám z nich velmi dobrý pocit. Nové díly jsou o něco temnější a dramatičtější, válka a její důsledky pronikají až do osobního života Marie a Františka. Zároveň však zachováváme oblíbené prvky prvních dvou dílů: lásku, humor i politikaření habsburského dvora,“ říká ředitel vývoje pořadů a programových formátů Jan Maxa, který bude také hostem besedy v Domě ČT.

Zuzana Stivínová (foto: ČT)
▲ Zuzana Stivínová (foto: ČT)

První dva díly Marie Terezie byly dosud největší koprodukcí České televize. Námět i scénář vzešel od České televize a film navíc vznikl pod jejím producentským vedením. Minisérii Marie Terezie si v Česku nenechaly ujít více než dva miliony diváků a v Rakousku se dokonce oba díly dostaly mezi pět nejúspěšnějších snímků z dílny ORF za posledních sedm let. Práva na vysílání koupila také francouzská stanice Arte. „Zřídkakdy se stává, že film uspěje v tolika zemích. Je to výjimečný projekt, který se těšil divácké oblibě nejen v Česku a v Rakousku, ale i v Maďarsku, na Slovensku a ve Francii,“ uzavírá režisér Robert Dornhelm.

zdroj: ČT