Quantcast

MEV-1 prodloužuje životnost satelitu Intelsat 901

| redakce | tisk

Kosmický průmysl dosáhl v minulých dnech významného úspěchu. Firmám se podařilo oživit již vysloužilý telekomunikační satelit, který se nyní chystá obnovit svůj komerční provoz na geostacionární dráze.

Za úspěchem stojí Northrop Grumman Corporation a dceřiná společnost SpaceLogistics LLC. Firmám se podařilo prostřednictvím zařízení MEV-1 (Mission Extension Vehicle-1) připojit k telekomunikačnímu satelitu Intelsat 901 (IS-901) na hřbitovní orbitální dráze, kde bylo doplněno palivo do IS-901.

Nyní se družice přesouvá zpět na geostacionární dráhu a to konkrétně na orbitální pozici 27,5°W, kde bude koncem března 2020. Na této pozici je aktuálně v provozu jiný satelit - Intelsat 907.

"Naše Mission Extension Vehicle poskytuje inovativní službu prodloužení životnosti satelitů," řekl Tom Wilson, prezident společnosti SpaceLogistics LLC. "Společnosti Northrop Grumman, SpaceLogistics LLC a Intelsat učinily první krok i novátorským logistickým službám ve vesmíru a to jak pro komerční tak i vládní zákazníky," doplnil.

Náklad MEV-1 byl vynesen nosnou raketou Proton spolu se satelitem Eutelsat 5 West B dne 9. října 2019. Družice Intelsat 901 byla vyřazena z provozu v prosinci téhož roku z důvodu nedostatku paliva. Na orbitální dráze sloužila 18 let. A díky významnému pokroku se její mise prodlouží o dalších pět let. Pak se vrátí na hřbitovní orbitální dráhu, kde již zůstane.

MEV-1 po skončení mise u satelitu Intelsat 901 bude připraven prodloužit životnost jiné družice.

Intelsat je po desetiletí v popředí inovačních a herních vesmírných technologií. Posouvání hranic toho, co je možné, je v naší DNA - proto jsme se neváhali stát se prvním zákazníkem MEV-1,“ řekl Mike DeMarco, výkonný viceprezident a vedoucí oddělení služeb společnosti Intelsat. "Jsme hrdí na to, že jsme se společností SpaceLogistics LLC a Northrop Grumman dostali historického úspěchu ve vesmíru," dodal.

MEV-1 byl navržen a postaven v Dulles ve státě Virginie. Společnost Northrop Grumman využívá nízkorizikový mechanický dokovací systém, který se připojuje ke stávajícím funkcím na klientském satelitu. MEV je navržen pro vícenásobné dokování a může poskytovat své služby satelitům po dobu 15 let. Společnost má v úmyslu na konci letošního roku uvést na trh druhou verzi zařízení MEV-2, který bude využit pro jiný satelit Intelsatu.

Reklama
Vybrané články