Quantcast
Konference Radiokomunikace

RTR Planeta a Rossija 24 opět vypnuty na 13E

| redakce | tisk

Dva programy ruského veřejnoprávního vysílatele VGTRK - Rossija 24 a RTR Planeta - již nejsou dostupné z evropského satelitního systému Eutelsat Hot Bird (13°E). Stanice opakovaně zde přerušily svoji distribuci.

RTR Planeta je mezinárodní kanál VGTRK, který přináší výběr pořadů vlastní produkce, kterou vysílá na národních programech v Rusku. Rossija 24 je zpravodajský a informační kanál. Obě stanice jsou na sankčním seznamu Evropské unie (EU) v šestém protiruském balíčku za invazi Ruska na Ukrajinu a šíření dezinformací spojené s válkou na Ukrajině. Programy byly krátce po vyhlášení sankcí vypnuty. Po několika dnech byla distribuce do Evropy na stejných parametrech opět obnovena. Nyní stanice na svých pozicích nejsou šířeny.

RTR Planeta - záběr z příjmu stanice z pozice 42°E
▲ RTR Planeta - záběr z příjmu stanice z pozice 42°E

Konec Rossija 24 a RTR Planeta na pozici 13°E ale neznamená, že programy již nejsou dostupné pro diváky v Evropě - stanice pokračují přes ruské satelity (do Evropy Express na pozici 14 st. západně) a také přes turecký satelitní systém Türksat na pozici 42°E, kde nelze vymáhat dodržování sankcí EU.

Na pozici 13°E byly postupně vypnuty některé stanice původem z Ruska - zpravodajská RT (dříve Russia Today, známá také jako RT News), Pervyj kanal Vsemirnaja Sietj (First Channel / Channel One) či Pobeda HD. Všechny tyto stanice šíří ruské vysílací společnosti z domácích (ruských) satelitů, zejména na zmíněné družici Express AM8 v evropském vysílacím svazku.

bývalé technické parametry - RTR Planeta, Rossija 24 (vysílání zde bylo vypnuto!):

Eutelsat Hot Bird 13C (13°E), freq. 11,034 GHz, pol. V, SR 27500, FEC 3/4, DVB-S/QPSK, FTA

technické parametry - RTR Planeta, Rossija 24:

Türksat 3A (42°E), freq. 11,558 GHz, pol. V, SR 30000, FEC 2/3, DVB-S/QPSK, FTA

Reklama
Vybrané články