Quantcast

Novinky Déčka: Nový Večerníček i seriál Michala Nesvadby

| redakce | tisk

Spolu se začátkem školního roku vstoupí ČT :D do své jubilejní desáté sezony. Pro nejmladší diváky si Česká televize tentokrát připravila zcela nový večerníček Jezevec Chrujda, zábavní lekce Smějeme se s Michalem nebo pokračování oblíbených pořadů, jako jsou Parta z garáže, Medvídkova poradna či Zvěd.

Novinky nabídnou v září také weby Déčko.cz a ČT edu, v říjnu pak odstartuje celoroční soutěž SUPERJÁ! zaměřená na zdravý životní styl, jejímž ambasadorem se stane olympijský vítěz Aleš Valenta.

Jezevec Chrujda (foto: ČT)
▲ Jezevec Chrujda (foto: ČT)

Déčko oslaví své deváté narozeniny a započne desátý rok vysílání. Náš úkol je stále stejný: vzdělávat, bavit a orientovat naše děti v současném tak složitém světě,“ říká výkonný ředitel ČT :D Petr Koliha a dodává: „Přicházíme s řadou nových kreativních nápadů a pořadů a celý příští školní rok bude na Déčku prostřednictvím naší soutěže ve znamení sportu a pohybu. Myslím, že po několika covidových letech se potřebujeme všichni trochu protáhnout a nadechnout.“

Podzimní program Déčka tradičně nabídne řadu premiér včetně novinky Smějeme se s Michalem. „Za příležitost natočit seriál o smíchu jsem Déčku velmi vděčný. Čelil jsem výzvě, které jsem se chtěl jako autor i herec za svoji kariéru dočkat. Ve všech svých pořadech se snažím rozesmát své diváky, překvapit je a zaujmout,“ komentuje pořad Michal Nesvadba, který se na něm podílel nejen jako jeho průvodce, ale také jako autor scénářů.

Zvěd 2 (foto: ČT, Eva Koňaříková)
▲ Zvěd 2 (foto: ČT, Eva Koňaříková)

Další premiérou bude Fanfárčení, loutkový zábavně vzdělávací pořad, jenž prostřednictvím oblíbených postav z Kouzelné školky - Františka, Fanynky a Filípka - vysvětluje nejmenším dětem známá lidová rčení. Druhé řady se dočká Zvěd, který vzniká ve spolupráci s Akademií věd České republiky, nebo Parta z garáže představující mladé muzikanty.

Nový večerníček
Na motivy knih spisovatele Petra Stančíka připravila Česká televize premiérový večerníček Jezevec Chrujda, jenž ještě před televizním uvedením získal ocenění na Mezinárodním filmovém festivalu ANIFILM 2022.

Smějeme se s Michalem (foto: ČT, Eva Koňaříková)
▲ Smějeme se s Michalem (foto: ČT, Eva Koňaříková)

Asi polovina vznikla podle knížek, které jsem napsal už předtím. Druhou půlku příběhů jsem vymyslel přímo pro pana Večerníčka,“ uvádí Petr Stančík a dále doplňuje: „Jiří Lábus jako jezevec Chrujda byl jasná volba pro všechny čtyři spolutvůrce večerníčku - výtvarnici Lucii Dvořákovou, režiséra Davida Súkupa, dramaturga Miloše Zvěřinu a mou maličkost. S Jiřím Lábusem jsme léta přátelé a já už od dětství miluji jeho nezaměnitelný projev, doplněný naprostou profesionalitou.“

Celoroční soutěž a vzdělávací projekt
Blížící se celoroční soutěž tentokrát ponese název SUPERJÁ!, přičemž za cíl si klade nadchnout děti pro pohyb a zdravý životní styl.

Zároveň děti chceme seznámit s tím, co je to fair play, jak trénovat sílu, vytrvalost, překonat lenost, že je potřeba trénovat nejen tělo, ale i mysl. Dále že je důležitá nejen aktivita, ale i odpočinek, dobrá strava. Rádi bychom oslovili hlavně zatím nesportující či pohybu se nevěnující děti a ukázali jim, že se nemusí neustále s někým porovnávat, že se nemusí bát začít proto, že jsou slabší či méně šikovní než jejich vrstevníci, a že každý může být den ode dne lepší, když bude chtít - každý může zažít pocit, že je SUPRJÁ!“ upřesňuje vedoucí projektu Monika Mrázová.

V televizním vysílání se objeví celkem osm epizod stejnojmenného animovaného mini pořadu, jejichž rozuzlení děti naleznou na webových stránkách superja.cz.

Dva roky také funguje vzdělávací projekt ČT edu. Z webu, který původně pomáhal při zvládání distanční výuky, se brzy stal nástroj, který dnes a denně používají ve školách tisíce učitelů a žáků. Na podzim nabídne ČT edu kromě nových videí k matematice, zeměpisu nebo dějepisu i řadu materiálů k podpoře výuky žáků, kteří do českých škol přicházejí z Ukrajiny.

Někteří z nich ještě příliš neovládají český jazyk, přitom je jeho zvládnutí základním předpokladem toho, aby se do výuky dobře zapojili a škola je bavila. Chtěli jsme jim trochu pomoci, a tak jsme natočili nový animovaný seriál Čeština s Mínou a Týnou. Jde o šestadvacet krátkých epizod, které děti jednoduchou a hravou formou seznamují se základními slovíčky a vazbami, se kterými se setkávají v každodenním životě,“ říká vedoucí Komunikace, vnějších vztahů a ČT edu Alžběta Plívová. A dodává: „K seriálu jsme s Národním pedagogickým institutem připravili také metodiky a další materiály, aby mohli učitelé pořad funkčně zařazovat do svých hodin.“

zdroj: ČT

Reklama
Vybrané články