Quantcast

ČT chystá nový cyklus krátkých dokumentárních filmů

| redakce | tisk

Týdeník „V širších souvislostech“ otevře v atraktivních vysílacích časech prostor pro aktuální společenská témata. Nový cyklus krátkých dokumentů se v programu poprvé objeví na jaře příštího roku.

Česká televize je velmi silná v reportážní publicistice i v žánru velkých společenských dokumentů, které dostávají prostor nejen na obrazovce, ale i v kinech. Stabilní místo pro formát krátkého, aktuálního dokumentu nám však ve vysílacím schématu dosud chybělo,“ vysvětluje vznik nového formátu ředitel vývoje pořadů Jan Maxa.

Každé vydání nového cyklu V širších souvislostech obsáhne tři krátké solitérní dokumenty o dvacetiminutové stopáži. Zabývat se budou škálou aktuálních jevů, které formují naši společnost. Například vědeckými pokroky, environmentálními tématy, historií, tradicí nebo sociologií. „Nový cyklus umožní tvůrcům reflektovat aktuální dění i pestřejší škálu témat napříč různými obory. Navíc v divácky atraktivním vysílacím čase,“ říká manažer koordinace vývoje a dramaturgie pořadů Radomír Šofr.

Nový pořad převezme dosavadní roli některých úzce zaměřených starších formátů, které od doby svého uvedení postupně ztrácely schopnost přenášet informace k širšímu publiku. „Chceme zachovat stávající šíři témat, kterým se jako televize veřejné služby věnujeme, ale jsme si zároveň vědomi toho, že je musíme divákům nabízet moderně zpracované. Tak, aby odpovídaly dnešním potřebám a současné době,“ doplňuje Radomír Šofr.

Změny se týkají například oblasti publicistiky zaměřené na environmentální problematiku. Investigativní pořad Nedej se plus bude nadále vysílán pod názvem Nedej se, přičemž původní dokumentární obsah cyklu Nedej se najde místo právě v nově vznikajícím týdeníku. V něm se téma životního prostředí stane jedním z nosných pilířů, stejně jako témata doposud pokrývaná pořady Náš venkov, Folklorika či Queer.

Česká televize se stále intenzivněji věnuje společenskému dokumentu i v delších formátech. „Nyní tak například diváci naleznou v programu šestidílnou sérii V jiném těle o lidech, jejichž pociťovaná sexuální identita je odlišná od té fyzické, vrozené, a na podzim nabídneme v iVysílání třeba sérii Kronika orgasmu o historii společenské liberalizace v oblasti pohlavního života,“ říká Radomír Šofr.

V premiéře se divákům pořad poprvé představí na jaře 2023. Relaci o takřka hodinové stopáži zařadí do svého programu stanice ČT2.

zdroj: ČT

Reklama
Vybrané články