Quantcast

Kanály TVP3 opět vysílají

| redakce | tisk

V úterý 26. prosince obnovily polské regionální kanály TVP své vysílání. K divákům se tak po téměř týdnu dostávají informace z jednotlivých krajů Polska.

Připomeňme, že vysílání bylo náhle přerušeno před vánočními svátky - 20. prosince 2023 a na místě regionální stanice TVP3 se vysílal program celoplošné stanice TVP2. Stanice TVP3 byly dostupné v interní síti TVP (Telewizja Polska) a některé pořady regionálních center TVP mohl zájemce najít na sociálních sítích Facebook či YouTube.

Regionální televizi TVP3 tvoří kanály TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wielkopolski, TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Lublin, TVP3 Łódź, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa a TVP3 Wrocław.

Dne 20. prosince 2023 ministr kultury a národního dědictví Bartłomiej Sienkiewicz oznámil, že odvolal současné předsedy správních rad Polské televize (TVP), Polského rozhlasu (PR) a Polské tiskové agentury (PAP) a dozorčích rad. Ministr jmenoval nové dozorčí rady těchto společností, které jmenovaly nové představenstva společnosti a nové ředitele. Toto jednání vyvolalo zmatek - podle některých komentátorů na to měl ministr právo, podle jiných prý porušil zákon, protože takové rozhodnutí učinit nemohl. Někteří protestují, jiní rozhodnutí šéfa ministerstva kultury a národního dědictví chválí. Situace je velmi dynamická a v současné době je ve veřejnoprávních médiích v Polsku dvojí moc.

Na základě rozhodnutí ministra Bartłomieje Sienkiewicze ve středu 20. prosince 2023 nové orgány TVP zahájily své funkční období. na základě jejich rozhodnutí bylo náhle vypnuto vysílání kanálů TVP3, TVP Info a TVP World. První byl nahrazen signálem TVP2, třeté TVP Polonia, a druhý variabilně TVP1, TVP Polonia nebo zábavními a celovečerními filmy, které byly vysílány bez loga stanice a v rozporu s programem, aktuálně je vysílán signál stanice TVP Polonia.

Fotografie zveřejněné na sociálních sítích dokládají, že v interní síti Telewizja Polska (externě nedostupné) bylo stále dostupné vysílání kanálů TVP3. není známo, zda všechny, nebo pouze TVP Warszawa nebo pouze společné pásmo TVP3). Krajská centra ale fungovala dál a některá z nich zveřejnila své materiály na svých profilech na Facebooku či YouTube.

V úterý 26.12. po 10. hodině bylo obnoveno společné vysílání TVP, které se (zatím) vysílá bez názvu města v logu na obrazovce. Kdy bude obnoveno vysílání jednotlivých regionálních verzí zatím není známo.

Připomeňme, že v roce 2007 byl kanál TVP3, který byl tehdy společným pásmem všech regionálních center TVP, nahrazen programem TVP Info. Tato zpravodajská stanice vysílala celoplošně (bez regionálních vstupů). V roce 2013 se orgány TVP rozhodly oddělit vysílání obou stanic a spuštění plnohodnotného 24hodinového zpravodajského kanálu TVP Info a stanici s názvem TVP Regionalna. Dne 2. ledna 2016 se TVP Regionalna přejmenovala na TVP3.

V roce 2019 začala vysílat stanice TVP Wilno, která funguje samostatně. V roce 2021 byla spuštěna její verze ve vysokém rozlišení (TVP Wilno HD).

Program TVP3 zahrnuje zpravodajské a publicistické pořady, reportáže, dokumenty, vzdělávací, náboženské, kulturní, kulinářské, přírodopisné, hudební, zábavné pořady a seriály. Stanice pod značkou TVP3 vysílají v pozemním multiplexu - MUX 3 a také u kabelových a OTT/IPTV operátorů (v závislosti na operátorovi je dostupná od jedné do šestnácti verzí TVP3) a v nabídkách satelitních sítí Polsat Box, CANAL+ a Orange TV. Satelitní platformy nabízejí pouze TVP Warszawa HD. Podle zákona o rozhlasovém vysílání se na program TVP3 vztahuje princip "must carry/must offer".

zdroj: satkurier.pl

Reklama
Vybrané články