Quantcast

Ukrajinská 1+1 Marafon volně na pozici 23,5E

| redakce | tisk | názory

Další bezplatný kanál z Ukrajiny mohou naladit satelitní diváci, kteří přijímají programovou nabídku z pozice 23,5°E. Stejnou pozici využívá i česko-slovenská platforma Skylink.

DVB-S2 multiplex na satelitu Astra 3C (dříve známý jako Astra 5B) s ukrajinskými programy začal na kmitočtu 12,285 GHz šířit FTA stanici 1+1 Marafon a také mezinárodní kanál 1+1 International. Ten je ale kryptován systémem BISS. Den předtím se ve stejném paketu objevily dva programy ukrajinského veřejnoprávního vysílatele Suspilne - konkrétně Suspilne News (FTA) a Suspilne Kultura (CA BISS). Vedle těchto televizních stanic jsou v paketu i volně šířené rozhlasové stanice z Ukrajiny.

Stanice 1+1 Marafon - záběr z příjmu programu
▲ Stanice 1+1 Marafon - záběr z příjmu programu

Zatím nejsou známé účely testů ukrajinských programů na pozici 23,5°E - zda se jedná pouze o testy či chystaný přesun z pozice 4,8°E na 23,5°E. Zajímavostí je, že celé území Ukrajiny není v hlavní zóně pokrytí ze satelitu Astra 3C a proto není jasné, jaký bude reálně možný příjem vysílání ve východní části Ukrajiny, kde má být signál nejslabší.

Satelit Astra 3C se bude pro distribuci svých programů využívat pro Česko, Slovensko, země Beneluxu či Srbsko.

technické parametry - 1+1 Marafon (FTA), 1+1 International (CA BISS):

• Astra 3C (23,5°E), freq. 12,285 GHz, pol. V, SR 30000, FEC 2/3, DVB-S2/8PSK

názory čtenářů
Reklama
Vybrané články