Quantcast
Konference Radiokomunikace

Náhrady za vysílání MMDS II

| Tisk

antény pro MMDSDnešním dnem - 3.1.2002 končí v ČR vysílání MMDS - šestnácti programů. Antény pro tento příjem - California (vrták) a další síťové antény pro oblíbený příjem programů HBO, Spectrum a dalších zajímavých programů přestanou fungovat a nepůjdou na nic jiného použít. Majitelé těchto antén budou muset řešit příjem televize jiným způsobem. Buď oželí oblíbené programy a spokojí se s nabídkou základních programů z běžných terestrických antén, nebo se připojí na kabelovku, nebo si v kombinaci s pozemními anténami pořídí satelitní zařízení.Možnosti příjmu televize bez poplatků:

Televizní anténa:
Novou televizní anténu si bude muset divák MMDS pořídit ve většině případů, zejména při zapojení více televizorů.Pro příjem terestrických (pozemních) programů ČT1, ČT2, TV Nova, TV Prima či TV3 je třeba v ideálním případě jedna anténa, většinou tzv. síto, případně síto se zesilovačem. Tato možnost je vhodná zejména jako rychlé vyřešení při výpadku signálu MMDS. Stačí místo antény MMDS ve vašem rozvodu umístit uvedené síto a vyměnit, nebo odpojit napájecí zdroj(rozdílné napětí). Vzhledem k umístění jednotlivých vysílačů a použitých vysílacích kmitočtů je často nutné si pořídit tři, čtyři antény i více. Dále je zapotřebí slučovače těchto antén, případně předzesilovače pro slabší příjem. Šikovný kutil si antény namontuje sám, signál stačí většinou pro 1 - 3 televizory. Pro více televizorů se musí použít patřičný zesilovač. Informace o místních možnostech příjmu pozemní televize Vám poskytnou prodejci anténní a satelitní techniky ve vaší oblasti.
Ceny individuálních anténních systémů pro rodinné domky se mohou pohybovat až do 15ti tisíc, ve společných televizních anténách mohou ceny za pozemní příjem, nebo v případě dalšího rozšíření i o satelitní příjem řádově dosáhnout i statisíců.

Analogový satelit:
Pozemní vysílání z běžných antén se dá doplnit příjmem z analogového satelitu v ceně kolem 3000 Kč. Montáž zvládne kutil i sám. Pro příjem z jedné družice je vhodný běžný analogový přijímač s parabolou 60 - 80 cm a konvertorem. Můžete přijímat asi 30, převážně německých programů. Pro každý další TV se musí zakoupit další satelitní přijímač (v tomto případě cca 2500 Kč) a přídavné zařízení. Pro dva přístroje stačí dvojitý konvertor v parabole (cca 2400 Kč), pro více přijímačů je nutné použít přepínač, tzv. multiswitch. V případě objednání montáže počítejte s částkou 1000 - 1500 Kč i více - podle složitosti zapojení. Na analogové přijímače se nedají přijímat digitální programy, ani české programy ze satelitu. Analogové vysílání končí, během několika let bude postupně zrušeno.

Digitální satelit pro příjem jen volných programů ( FTA):
Digitální satelit nám umožňuje příjem většího počtu programů v digitální kvalitě. Z jedné družice můžete přijímat 70 - 200 programů podle výběru družice, z několika družic při použití natáčení asi 600 i více volně vysílaných programů. Základní ceny kompletu pro digitál jsou od cca 10000 Kč, např. přijímače Humax FOX, Mascom, Nokia či Galaxis, parabola 80 cm, konvertor (0,6dB) v ceně. V případě použití natáčecího zařízení pro příjem více družic počítejte s cenou cca 4500 navíc. S přijímačem pro jen volné programy se nedají přijímat ani do budoucna kódované programy, ani české programy paketu Czechlink či UPC Direct.Montáž zařízení 1000 - 1500 Kč, s natáčením až 2500 Kč.

Digitální satelit i pro kódované programy:
Tyto komplety mohou v plné výbavě přijímat až 2000 programů a rádií za pomoci různých doplňkových zařízení, dekodérů a karet. Základní ceny bez dalšího vybavení jsou od 13 tisíc Kč. Pro příjem i českých programů se dají zakoupit komplety od 15ti tisíc Kč. (ČT1, ČT2, Prima a TV3 + 60 dalších volných zahraničních programů). V kombinaci s nabídkou UPC Direct je možné přijímat i velké množství programů v češtině.

Nejžádanější sestavy pro příjem češtiny ze satelitu:
1. Humax 5500 či Galaxis Matrix + parabola 85 + konvertor
Příjem jedné družice, přijímá všechny volné programy, možnost dalšího rozšíření. Cena kompletu 16 - 17 tisíc. Rozšíření pro příjem dvou družic + asi 1700 Kč.
Pro příjem Czechlink + cca 3500 Kč za kartu Czechlink
Natáčecí zařízení - + cca 4500 KčMožnost rozšíření i o příjem zahraniční placené TV + 8 - 20 tisíc podle zvoleného kódovacího systému.

2. Technisat Digi box, nebo Humax CR FOX, parabola, konvertor, karta Czechlink, nebo Humax 5510, parabola, konvertor, karta Czechlink. Ceny 15 - 16 tisíc za celou sestavu.
Tyto komplety přijímají jednu družici, volné programy (60) a programy Czechlink (4). Nelze rozšířit o zahraniční placenou TV. Příjem dvou družic + asi 1700 Kč, rozšíření o natáčení na víc družic asi 600 programů + cca 4500Kč. Montáž zařízení 1000 - 1500 Kč, s natáčením až 2500 Kč.

Přijímačů a zařízení pro satelitní příjem je dnes už na trhu celá řada, případný zájemce má opravdu z čeho vybírat. Výše jsme uvedli jen ty, které mají vestavěn dekodér Cryptoworks pro příjem Czechlink či UPC Direct. U ostatních přijímačů, např. Nokia, Kathrein, Hyundai, nebo jiných modelů Humax je pro příjem češtiny nutné použít přídavný modul Cryptoworks. Toto řešení však nemusí být nevýhodou, některé přijímače mají oproti výše uvedeným naopak jiné přednosti (např. příjem mnoha kódovaných programů pomocí systému DS9, zejména Hyundai 1000, Humax 5400).

Placená televize:UPC Direct:
UPC Direct je placená televize ze satelitu. Za 2000Kč dostanete do pronájmu digitální satelitní komplet s nabídkou asi 100 programů, z toho je 10 v českém jazyce či s českými titulky. Najdete zde i Eurosport v češtině, Spektrum, Hallmark a další. V nabídce není ČT1, ČT2, Prima a NOVA, musíte mít vždy i svoji pozemskou anténu. Za sledování této televize platíte měsíční poplatky od 512 Kč. Nabídka se dá rozšířit o program HBO (asi 300 Kč měsíčně) a porno program Private Gold (200 Kč). Při objednání kompletní nabídky je sleva. Montáž zařízení je povinná, počítejte s cenou asi 1500 - 2000 Kč.
Současní předplatitelé MMDS mají při objednání služby UPC Direct zatím určité výhody - do konce února mají základní balík Rodina zdarma, neplatí aktivační poplatek a navíc dostanou na montáž slevu 600 Kč.

Satelitní příjem obecně je možné sledovat v plné nabídce pouze na jednom televizoru, maximálně je možné jeden momentálně sledovaný program rozbočit i na další TV. Platí i pro UPC Direct. Majitelé MMDS antén, kteří měli signál rozveden po celém domě proto budou muset řešit spoustu technických problémů.
Signál ze společné paraboly je možné rozvést k několika (i mnoha) účastníkům pomocí multipřepínačů, každý účastník však musí mít vlastní přijímač, či službu UPC Direct s přijímačem Philips.
Ve velkých společných anténách (STA a TKR, hotelích) platí obecně - co satelitní program, to satelitní přijímač v různém provedení.

Parabola.cz

Reklama
Vybrané články