Hráči na digitálním TV trhu k DVB-T: musí dojít ke generální dohodě
| Tisk
Pomůže další - konkrétně VI. Českokrumlovská mediální konference, která se koná začátkem listopadu - setkání zástupců všech významných hráčů na českém televizním trhu najít společnou řeč?
Podle posledního semináře Milníky digitální televize, konaného u příležitosti brněnského Invexu, to vypadá, že o dohodu má zájem i TV Nova.
"Součástí rozklíčování toho uzlu, do kterého se digitalizace dostala, je společná dohoda. Musíme postupovat standardním způsobem, jak se postupuje běžně venku v zahraničí,“ vyslal vzkaz Petr Dvořák, generální ředitel TV Nova.
„Ve standardních zemích dostávají stávající provozovatelé důvody, proč by měli přejít na digitální vysílání. Myslí se hlavně na diváky. U nás se pořád mluví o analogové tmě, ale nemluví se o tom, že u diváků doma může nastat televizní tma. Že nebudou přijímat ani analogové, ani digitální vysílání."
Podle ředitele Novy existuje v České republice představa, že vypnutím analogového vysílání stát donutí diváky, aby si pořídili set-top-boxy.
„To ale není možné,“ říká šéf Novy. Podle Dvořáka průběh musí být co nejjednodušší a plynulý a musí být vyhověno oprávněným nárokům stávajících provozovatelů.
Bývalý generální ředitel Prima TV a současný místopředseda FTV Prima Holdingu Martin Dvořák je rovněž přesvědčen, že je nutné, aby si televizní diváci nejprve koupili set-top boxy a poté se vypínalo analogové vysílání. Nechce, aby vypnutí analogu bylo „donucujícím“ prostředkem.
Martin Dvořák rovněž požaduje, aby se znovu po dvou letech aktualizovala vládní Koncepce přechodu na digitální vysílání.
Šéf projektu digitalizace České televize Pavel Hanuš si myslí, že byla špatně zvolena strategie lákání diváka na DVB-T poukazováním na lepší programovou nabídku. „To, že si kvůli tomu lidí pořídí set-top box, je omyl. Rychlý přechod na digitální vysílání v podmínkách České republiky znamená brutální zásah do diváckých návyků.“
Podle Hanuše je přes 75 procent domácností závislých na pozemním příjmu. „Jsem přesvědčen, že přes 40 procent z nich budeme muset brutálně donutit přejít na digitální příjem,“ domnívá se Hanuš.
Pokud by Česká republika pokračovala v současné metodě lákání na lepší programovou nabídku, nebude podle Hanuše možné vypnout analogové vysílání 10. října 2010, ale možná ani 12. prosince 2012.
„V posledních letech přišel stát o všechny vysoké karty pro digitalizaci. Ať už tím, že prodloužil komerčním televizím licence, aniž by jim změnil podmínky, nebo tím, že kvůli volbám se nikdo nechce problémem digitalizace zabývat," konstatuje Leoš Pohl, předseda představenstva Czech Digital Group (CDG), která provozuje experimentální multiplex B. Je považován za nejhlasitějšího kritika procesu DVB-T v Česku.
Bývalý místopředseda Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) a současný šéf odboru pošt a telekomunikací na Ministerstvu informatiky ČR – David Stádník – se domnívá, že viníkem současné situace je ČTÚ a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV).
„Licenční řízení nemělo trvat tak dlouho a RRTV neměla psát licence tak zbrkle. ČTÚ zase nedodržel termín zveřejnění Technického plánu přechodu (TPP), takže se komerční televize nemohly včas podle novely vysílacího zákona přihlásit o bonusové licence,“ prohlašuje Stádník.
Právě TV Nova nestačila požádat RRTV o bonusovou licenci a nepodepsala TPP. Tím mj. zablokovala přechod analogového vysílání na digitál, neboť stát nemá žádný právní prostředek, jak TV Nova a Prima TV odejmout analogové kmitočty.
Radek Pešout