Quantcast

Vybíráme digitální přijímač (2)

| Tisk

Analogová nabídka na satelitech se postupně snižuje a řada společností přechází na digitální šíření programů. Je to trend, který se nedá zastavit. Řada diváků přechází z analogu na digitál. Vzhledem k široké nabídce přístrojů je to však pro člověka neznalého velký problém.

Důležitou informací pro diváky je, že mohou při příjmu digitálních programů použít běžný TV. Prodejci přístrojů nám dají zapravdu, že tato otázka je většinou první otázkou zákazníků. Vyhoví opravdu jakýkoliv TV, výhodný je TV vybavený konektorem Scart a možností zvolení příjmu RGB signálu.

Podobně jako ve 'zlaté' éře analogového vysílání, kdy jsme se při pořizování receiveru rozhodovali podle vlastností a technických dat přijímače, můžeme podobný postup použít i při pořízení digitálního přístroje. Parametrů, které se u digitálních přijímačů běžně udávají, je celá řada a zájemce o příjem digitálních signálů většinou tápe ve změti tajemných čísel a zkratek.

Rozdílů v základních parametrech analogových a digitálních přijímačů je také dost: počty předvoleb u analogových přijímačů se pohybovaly okolo 200 až 500, u digitálních přijímačů obvykle kolem 2000 až 4000. Výrazný rozdíl je v dekódování programů. K analogovým satelitům se připojovaly externí dekodéry či byly dekodéry vestavěny. U digitálních přijímačů neexistují externí dekodéry. Přijímače jsou 'napevno' vyrobeny buď pro příjem JEN FTA programů, nebo mají vestavěný dekodér, případně i sloty CI do kterých se vkládá modul - dekodér.

základní vybavení:

Počty předvoleb - číslo udává počet předvoleb, tj. kolik TV a R programů můžeme uložit do přijímače. V současné době je pro příjem všech volných programů ze satelitů plně dostačující kapacita 3000 předvoleb, pro příjem i kódovaných programů je většinou přístroj už z výroby vybaven až 4000 předvolbami.

SR (Symbol Rate) - symbolová rychlost, se kterou dokáže přijímač pracovat. V současnosti se na satelitech používá nejnižší SR 1400 Ms/s a nejvyšší 30000 Ms/s s TV a R programy. V praxi plně postačí přijímač s rozsahem 2000 až 30000. Většina prodávaných přijímačů na českém trhu tuto vlastnost splňuje.

FEC (Forward Error Correction) - korekce chyb v signálu. Provozovatelé programů využívají prakticky všechny poměry 1/2, 2/3, 3/4, 5/6 i 7/8. Nejčastěji se používají 2/3, 3/4 a 5/6. Většina přijímačů dokáže pracovat se všemi hodnotami FEC.

SCART - pro kvalitní příjem programů je vhodné prostudovat, zda má přijímač zásuvky SCART či CINCH a kolik. Měly by nám postačovat k připojení TV i VCR a případně i hifi věže. Pro nejkvalitnější příjem a využítí výstupu RGB pro TV je vhodný SCART, navíc doplněný audio výstupy CINCH pro hifi věž, případně výstupem DD Digital pro domácí kino (viz níže).

UHF - modulátor. Možnost naladění satelitu na TV v pásmu 21-69K. Některé přijímače mají tento rozsah omezený. UHF modulátor je využíván zejména u šíření signálu po bytě pro více TV (na nich je však možnost sledování pouze jednoho zvoleného programu v přijímači). Pokud tuto možnost nevyužíváte a máte TV vybaven vstupním konektorem SCART, nebo Cinch (vstup AV či AUX), modulátor není nutností.

DiSEqC - slouží k přepínání signálů z několika LNB v parabole. Rozhodnete-li se pro příjem signálů např. ze dvou nejsledovanějších družic Astra 19.2E a Hot Bird 13E, poslouží přepínací signál DiSEqC, který ve spojení s externím přepínačem přepíná automaticky signály ze dvou družic. Toto vybavení (DiSEqC) má většina prodávaných satelitních přijímačů i PC karet. Pro obsluhu a využití natáčecího zařízení je však nutné, aby měl přijímač DiSEqC ve verzi 1.2.

OSD - menu na obrazovce. Většina výrobců přijímačů vybavuje přijímače multijazyčným menu. Běžně nechybí angličtina či němčina. Řada dovozců u nás nabízí přijímače s menu v češtině. Je potěšitelné, že počet přístrojů s OSD v našem rodném jazyce se rozšiřuje.

EPG - elektronický programový průvodce - informace o vysílaných pořadech. Pomocí této funkce se v záplavě TV ale i R programů již neztratíte. EPG vysílají prakticky všichni provozovatelé pay-tv. Rozšiřuje se i počet FTA programů, které EPG vysílají.

Teletext - Podpora teletextu není u digitálních přijímačů samozřejmostí. Pokud máte zájem sledovat teletext u digitálních programů, musíte hledat v manuálech informace, zda přijímač teletext skutečně podporuje. V poslední době se však situace u digitálních přijímačů značně zlepšila, přijímače bez podpory TXT jsou již jen vzácností.

Vestavěný dekodér - před nákupem se rozhodněte, zda budete chtít přijímat české programy ze satelitu (u nás např. Czechlink nebo UPC Direct). Některé modely jsou vybaveny vestavěnými dekodéry (u nás většinou Cryptoworks) Některé přijímače mají navíc další sloty pro příjem kódovaných programů v jiných či případně stejných systémech.

CI Sloty - rozhraní, do kterých vkládáme modul, který nám ve spojistosti s patřičnou dekódovací kartou umožní sledovat objednané placené programy. V praxi stačí většinou jen 1 slot, ale v případě zájmu o příjem dalších programů (v odlišném kódovacím systému) je pak vhodný přijímač s dvěma sloty CI.Dolby Digital/AC3 - podpora a výstup Dolby Digital. Výhodné při příjmu filmových kódovaných programů ve spojení s vaším "domácím kinem". Ale i v případě, že se rozhodnete pro příjem volných programů ze satelitu, má podpora Dolby Digital své opodstatnění. V DD vysílají i FTA programy PRO7 Germany na Astře a polská TVN na Hot Birdu.

další vybavení:
Open TV/ F.U.N - příjem interaktivních služeb. Na satelitu Astra 19.2E vysílají Open TV volně programy F.U.N., ARD, ZDF a RTL World. Přijímače s tímto vybavením jsou u nás vzácností, ale využití tohoto nadstandartu je také minimální.

TWIN tuner - druhý tuner v přijímači. V praxi z jednoho tuneru můžeme nahrávat programy a ze druhého sledovat aktuálně programy. Nejčastěji je k dispozici v přijímačích s HDD.

HDD - hard disk v přijímači. Na disk můžeme zaznamenávat pořady (např. v době naší nepřítomnosti), později si je přehrát na TV, či je přehrávat (i když poněkud složitější cestou) na HDD PC a poté si je případně vypálit i na CD.

Parabola.cz

Reklama
Vybrané články