Xtrend 1000

SmartDVB s podporou DVB-T2 s PLP a T2-MI

| Tisk

Dobrá zpráva pro všechny lovce DVB-T2 a T2-MI multiplexů na satelitu. Po dvou letech od vydání verze 0.4.0 DVB přehrávače SmartDVB, uvolnil autor novou verzi 0.5.0, která přináší řadu vylepšení. Pro satelitní diváky je podstatné, že podporuje příjem distribučních multiplexů v režimu T2-MI na satelitu. SmartDVB se tak stává prvním DVB playerem, který tento mód podporuje.

Poslední verze SmartDVB vedle uvedených hlavních novinek vylepšuje podporu příjmu programů v kodeku HEVC (H.265), zvyšuje stabilitu pro některé DVB PC karty a přináší zvýšení rychlosti a citlivosti - například při získávání informací o síle a kvalitě signálu.

Co je to T2-MI?
T2-MI je druh rozhraní, které umožňuje přenášet data na DVB-T2 vysílače přes jiné cesty (například přes satelit) a umožňuje snadné budování sítě SFN a MFN vysílačů. Satelitní signál v T2-MI využívají operátoři jako zdrojový signál pro distribuci na pozemní vysílače.

Dobrým příkladem využívání T2-MI jsou multiplexy na satelitu Astra 4A (4,8°E), kde pracují dva transpondéry pro ukrajinského operátora ZeonBud. Na každém z transpondérů se vysílají po dvou multiplexech - celkově tedy 4, z toho tři z nich pracují v T2-MI a jeden jen v MIS (multistream).

technické parametry transpondérů ZeonBud v režimu T2-MI:

* Astra 4A (4,8°E), freq. 12,188 GHz, pol. H, SR 30000, FEC 5/6, DVB-S2/8PSK
* Astra 4A (4,8°E), freq. 12,341 GHz, pol. H, SR 30000, FEC 3/4, DVB-S2/8PSK


obrázek

Obr č. 1 - Příjem stanice XSport v T2-MI na satelitu Astra 4A (4,8°E) v programu SmartDVB

Podobně je T2-MI využíván v Rusku pro distribuci programů na pozemní vysílače. Ruské T2-MI multiplexy se nacházejí především v C pásmu a vedle programu SmartDVB je i nutný konvertor (LNB) pro C pásmo s depolarizační destičkou.

SmartDVB je v současné době jedním z mála programů s podporou T2-MI a v případě DVB přehrávačů se vlastně jedná o jediný software, který umožňuje pohodlný příjem programů prostřednictvím DVB karty. Doposud bylo možné T2-MI sledovat i přes 4T2 Content Analyzer. Jde ale o komplexní program, ve kterém je možnost sledování vysílání jako doplňkem a ne hlavní funkcí.

DVB PC přehrávač SmartDVB vedle podpory PLP v DVB-T2 a T2-MI na satelitu podporuje také i příjem vysílání v režimu multistream (MIS), které se používá ve velké míře například na satelitu Eutelsat 5 West A (5°W) u francouzských a italských programů a rovněž i na družici Eutelsat 12 West B (12,5°W).

Pro příjem MIS je nutná DVB PC karta, která multistream umožňuje. Patří mezi ně některé karty známého výrobce TBS jako například TBS 5925, TBS 6925 či TBS 6983.

SmartDVB je poskytován zdarma a nejnovější verzi lze stáhnout z oficiálních stránek programu - smartdvb.net .

zdroj: satkurier.pl