Quantcast

Český rozhlas spouští řádné vysílání v DAB+

| Tisk

Od 1. června 2017 spouští Český rozhlas ve spolupráci s Českými Radiokomunikacemi řádné rozhlasové vysílání v DAB+. Posluchačům bude nabízet v digitální kvalitě všechny své celoplošné, příslušné regionální i digitální stanice. Český rozhlas se považuje za přirozeného lídra digitalizace a nyní udělal další krok k tomu, aby veřejnosti nabízel ještě kvalitnější a pestřejší služby.

DAB+ patří k jedné z platforem vysílání, které považujeme za perspektivní a které chceme nadále rozvíjet. Současné řádné vysílání navázalo na vysílání experimentální, které jsme zahájili v srpnu 2015. Posluchačům chceme nabízet co nejpestřejší služby. Právě široká nabídka programu je samotnou podstatou a největším přínosem rozhlasové digitalizace,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Řádné vysílání v Praze kontinuálně navazuje na experimentální vysílání. Český rozhlas musel čekat na přidělení řádných kmitočtů pro digitální vysílání, které umožnilo až vydání takzvaného opatření obecné povahy Českým telekomunikačním úřadem v listopadu 2016 v návaznosti na vládní usnesení ke koncepci rozvoje zemského digitálního vysílání. V dalších lokalitách – Brně, Ostravě a v Plzni Český rozhlas plánuje zahájit řádné digitální vysílání za půl roku.


obrázek

Jsem rád, že rozhlas, který je poslední analogovou platformou, se konečně dočká řádného digitálního vysílání.  A těší mě, že můžeme využít naši unikátní infrastrukturu, technologické zázemí a dlouholeté zkušenosti a pomoci Českému rozhlasu představit digitální  vysílání tak, aby posluchači mohli ocenit špičkovou kvalitu zvuku a v budoucnu i nové služby,“ uvedl generální ředitel Českých Radiokomunikací Martin Gebauer.DAB+ je perspektivní vysílací platformou, kterou stojí za to rozvíjet, což potvrzují i zkušenosti ze zahraničí. Český rozhlas má navíc dle zákona o ČRo vyvíjet činnosti v oblastech nových vysílacích technologií a služeb. Roční provoz multiplexu v síti Praha, Brno, Ostrava a Plzeň bude stát 12,9 milionu korun. Veškeré náklady bude Český rozhlas hradit ze stávajících finančních a kapacitních zdrojů bez nároku na navýšení rozhlasových poplatků.

Možnosti využívání pásma VKV/FM jsou dnes prakticky vyčerpány a fyzikálně limitované kapacity, které vycházejí z mezinárodní koordinace kmitočtů VKV/FM, neumožňují další rozvoj. Toto omezení je klíčovou bariérou pro rozšiřování programové nabídky nejen Českého rozhlasu, ale celého rozhlasového trhu v České republice.

redakce

Reklama
Vybrané články