CryptoBox 800 UHD

Vše podle plánu. Eutelsat W7 od 31.12.2009 na 36E

| Martin Vyleťal | tisk

Eutelsat W7, nový telekomunikační satelit evropského satelitního operátora Eutelsat, je nyní ve fázi technických testů na dočasné orbitální pozici 50 stupňů východně. Po ověření technického stavu kosmického aparátu bude satelit přesunut na cílovou pozici 36°E.

Testy probíhají podle plánu a zatím nejsou žádné technické problémy. Eutelsat W7 proto po nezbytných testech zamíří na plánovanou lokaci 36 stupňů východně, kde nahradí Eutelsat Sesat a přinese další kapacitu pro rozšíření služeb pro ruské, ukrajinské a africké platformy. V poslední den letošního roku - 31.12.2009 bude družice zaparkována na 36E, kde bude dále sloužit spolu s Eutelsat W4 . Satelit Sesat se pak přesune na jinou pozici.

Eutelsat W7 byl vynesen 24. listopadu 2009 z kosmodromu Bajkonur (Kazachstán). Kapacita družice je 70 transpondérů v Ku pásmu, které mohou pracovat v jednom z pěti svazků. Z toho až tři bude možné přijímat i na území ČR a Slovenska.

Na zahájení provozu satelitu netrpělivě čekají ruské platformy Trikolor TV a NTV Plus a ukrajinská Poverkhnost Plus, které již nemají kapacitu na W4 pro rozšíření nabídky programů.

zdroj: sat-digest.com + vl. zpráva