CryptoBox 800 UHD

Čínský satelit na 1,6E pro Eutelsat

| redakce | tisk

Satelitní operátor Eutelsat Communications se sídlem v Paříži si pronajal čínský telekomunikační satelit Chinasat 5C a přesunul jej z orbitální pozice nad Asií na evropskou pozici. Eutelsat využije po tuto družici pozici 1,6°E, která je těsně před vypršením práv k využívání této lokace.

Satelit Sinosat 3C byl vynesen v květnu 2007 pro satelitního operátora Sinosat před převzetím společností China Satcom v roce 2010, kdy zároveň došlo k přejmenování družice na Chinasat 5C. Na konci roku 2010 se družice začala přesouvat západním směrem.

Na konci dubna 2011 čínský satelit dosáhl orbitální pozice 1,6°E, kterou měl Eutelsat od června 2004 rezervovanou Agence Nationale des Fréquences (ANFR). Mezinárodní telekomunikační úřad (ITU) satelit pracovně pojmenoval F-Sat-Ku-E-1,6E.

Podle zákona má Eutelsat nárok umístit do června 2011 na tuto orbitální pozici satelit nebo dát právo na tuto pozici jinému operátorovi.

13. května 2011 Eutelsat vydal prohlášení, že čínská družice bude provozována z pozice 1,6°E. Mluvčí Eutelsatu Vanessa O'Connor, odmítla poskytnout podrobnosti o podmínkách pronájmu satelitu z Číny a že plánuje na pozici 1,6 st. východně provozovat satelit.

Sinosat 3/Chinasat 5C má 24 transpondérů v Ku pásmu po šířce pásma 36 MHz. Satelit je zhotoven na platformě DFH-3 a odhadovaná životnost družice je 15 let.

Dohoda znamená, že poprvé v historii satelit zhotovený v Číně bude pronajat západním satelitním operátorem. Zajímavé je, že Eutelsat se o novém satelitu nezmínil ve finančních výsledcích za první čtvrtletí 2011.

zdroj: satkurier.pl