Široká nabídka DVB-T antén

ČT art: Studentský maraton představí mladé tvůrce

| redakce | tisk

Nový kulturní kanál ČT art bude dávat prostor i začínajícím autorům. Už tuto sobotu v rámci prvního ročníku Studentského maratonu nabídne v Uherském Hradišti ochutnávku mladé filmové tvorby, která se bude od září na ČT art představovat každý měsíc v pořadu Průvan.

Šestnáct studentských filmů promítne Česká televize nejen návštěvníkům Letní filmové školy Uherské Hradiště, ale v přímém přenosu také divákům ČT2.

Na uměleckých školách vzniká ročně kolem pěti set snímků. Jsou žánrově pestré, jsou osvobozené od omezení, se kterými se musí vyrovnávat profesionální filmaři, a přestože nemají zdaleka takové rozpočty, mohou být i hvězdně obsazené,“ říká výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl a dodává: „Sobotní maraton pořádaný v rámci Letní filmové školy Uherské Hradiště, jejímž partnerem Česká televize je, bude se šestnácti filmy jen menší, byť výživnou, ochutnávkou toho, co ČT art nabídne od září každý měsíc v pořadu Průvan.“

Nejzajímavější snímky, které v předchozích dvou letech na uměleckých školách vznikly, se v sobotu večer představí v komponovaném tříhodinovém pořadu. Toho se mohou návštěvníci letní filmové školy zúčastnit přímo na uherskohradišťském náměstí, nebo jej sledovat v přímém přenosu na ČT2. Jednotlivé snímky bude propojovat moderátorka Jolka Krásná a její hosté, začínající i zkušení autoři, odborníci České televize a zastoupených škol.

Studentský maraton spojí různé žánry, techniky i druhy filmové tvorby. „Mezi promítanými snímky se objeví například komedie z fast foodu od Marka Ciccottiho, která byla letos nominována na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film roku,“ popisuje program mediální analytik České televize Milan Kruml a dodává: „Neomezíme se ale pouze na tuzemskou tvorbu. Na maratonu se objeví i dva filmy z bratislavské Vysoké školy múzických umení, které rozhodně stojí za pozornost. Půjde o snímek o rodičovských problémech rozvedeného otce ?Are you feeling good?‛ a ?Péter 7.00-14.00‛ o posledních hodinách života jednoho obchodního cestujícího.“

Do prvního ročníku Studentského maratonu Česká televize zapojila i animovanou tvorbu. „Diváci uvidí satiru ?Hledá se vlk‛ studentů soukromé filmové školy v Písku nebo animovanou grotesku Anežky Kýrové-Žabkové, ve které jsou ideály tří kamarádek konfrontovány s realitou, v níž žijí,“ vybírá z nabídky Studentského maratonu Milan Kruml.

Pořad Průvan, který bude od září vysílat ČT art jednou v měsíci a ve kterém budou debatovat s mladými autory pedagogové i zkušení tvůrci, by se měl hned v prvním díle věnovat tématu mezigeneračních vztahů. Hostem bude režisérka Zuzana Špidlová, která vyhrála cenu v Cannes ve studentské soutěži s krátkometrážním filmem „Bába“.

zdroj: ČT