CryptoBox 800 UHD

Tipy Prima ZOOM: Příběhy z oceánů, Dinosauři v novém světle

| redakce | tisk

Konec listopadu nám na Prima ZOOM ukáže nové pohledy, ponoříme se do různých hloubek a odhalíme mnohá tajemství. Premiérové tematické bloky jsou vždy od pondělí až do neděle v čase 18.00-20.00 a 20.00-22.00 hodin.

Z nabídky vybíráme:

26. 11. 20.00 - Sestřelen nad Sovětským svazem
V 50. letech byla tajná letecká válka mezi USA a Sovětským svazem v plném proudu. Během Studené války Sověti sestřelili více než 150 amerických letců. Dobře známý a zdokumentovaný je jenom jeden případ, který ale tvoří pouhou špičku ledovce. Řeč je o sestřelení letounu U2 s pilotem Garym Powersem nad ukrajinským městem Sverdlovsk. Tato událost se nakonec stala vůbec posledním přeletem pilotovaného špionážního letounu nad ruským územím. Ne snad proto, že by se Američané báli sovětské vzdušné obrany. Ale protože se jim podařilo vyvinout něco lepšího: špionážní satelit. První z nich se dostal na orbitu přesně toho dne, kdy byl Powers odsouzen v Moskvě.

28. 11. 18.00 - Oceány bez vody: Skrytá krajina - 1. část
Co kdyby všechna voda z oceánu zmizela? Nahlédli bychom do skryté krajiny ve fascinující a takřka neuvěřitelné podobě, kterou někteří s úctou nazývají nejzazší hranicí. Díky nejnovějším datům sesbíraným vědci po celém světě a pokrokům v digitální animaci máme možnost prozkoumat některé z nejdramatičtějších podob krajiny na naší planetě. Nenechejte si ujít pozvání na nejvyšší vrcholy nebo do hlubokých trhlin, jež by pohltily celé státy.

28. 11. 19.00 - Vesmírná odysea: Putování po planetách
Dvoudílný film Vesmírná odysea: Putování po planetách jako první do nejmenších podrobností popisuje šestiletou misi do vzdálených koutů naší sluneční soustavy. Co by astronauti zažívali po přistání na jiné planetě? Než se tým hrdinů dostane k prolétající kometě, musí navštívit několik planet v sousedství Země a podniknout spoustu potenciálně smrtících experimentů. Díky digitálním efektům na úrovni celovečerního filmu a nejnovějším vědeckým poznatkům si můžete vychutnat pohled na některé z nejmimořádnějších jevů pod Sluncem.

28. 11. 21.00 - Hitlerovy poslední vánoce
Druhá světová válka v Evropě se schyluje ke konci. Přesto jsou pro mnoho Evropanů vánoce roku 1944 časem útrap. I tak se ale našli tací, kteří dokázali prosadit poselství o svátcích klidu a míru. Odvážné venkovance se podařilo v Ardenách přesvědčit bojující americké a německé vojáky, aby na jeden večer odložili zbraně a místo střílení zpívali koledy. V koncentračním táboře Flossenbürg naopak chytí šest vězňů na útěku a přinutí ostatní dívat se, jak je věší přímo před vysokým nazdobeným vánočním stromem. Zatímco v Budapešti zuří tvrdé boje mezi Němci a dorážející Rudou armádou, jednotky Červeného kříže se spolu s Vatikánem snaží zachránit tucty židovských dětí v opuštěném sirotčinci. Film Hitlerovy poslední vánoce zachycuje surrealistickou atmosféru svátečních dní roku 1944 vyplněných unikátní kombinací naděje a zkázy.

29. 11. 19.00 - Do hlubin lidské mysli (Emoce)
Během posledního století vědci vymysleli mnoho geniálních metod k odhalení tajemství lidské mysli. V této třídílné mini sérii se Michael Mosley vydává po stopách bizarních, brilantních a neortodoxních experimentů, které vedly k novým vědeckým zjištěním. Ať už jde o šokující příběh o pokusech Johna B. Watsona na pětiměsíčním kojenci nebo projekty CIA zaměřené na snahu kontrolovat myšlení, Michael Mosley nekompromisně odhaluje mimořádné pokusy uskutečněné ve jménu vědy. Dokonce sám dobrovolně podstoupí několik testů a na vlastní kůži zažije přelomový výzkum, který zpochybňuje způsob, jakým o sobě smýšlíme.

Tipy Prima ZOOM: Příběhy z oceánů, Dinosauři v novém světle
▲ Tipy Prima ZOOM: Příběhy z oceánů, Dinosauři v novém světle

Foto: Příběhy z oceánů (Obr a přelud). Uvidíte na Prima ZOOM

29. 11. 20.00 - Příběhy z oceánů (Obr a přelud)
Naše oceány jsou plné života a mohly by o něm vyprávět mnoho fascinujících příběhů. Třeba jako ten o vorvani, největším dravci na Zemi, který žije ve Středomoří po boku nepolapitelného tuleně. Kameraman a potápěč Thomas Behrend v dokumentu Příběhy z oceánů zve pod hladinu do neuvěřitelného podmořského světa. Protagonisty dalších epizod z této třídílné mini série jsou velké chobotnice i kapustňáci a mořská bioložka vypráví o neobvyklém přátelství s delfínem brázdícím vody u pobřeží Irska.

29. 11. 21.00 - Rybí bojovník (Amazonský obr)
Jakuba Vágnera není třeba dlouze představovat. Rybaření pro něho není jenom obyčejným koníčkem - bere ho jako životní styl. Tento dobrodruh a ochránce přírody věnuje všechen svůj čas snaze ulovit největší a nejmonstróznější ryby na světě a už se mu podařilo překonat několik rekordů. Díky tomu, že se to všechno rozhodl dělat před kamerou, máme možnost vidět ho v akci při tom, co dokáže nejlépe. V šestidílném dokumentárním seriálu o exotickém rybaření si postupně troufne na vskutku kolosálního sumce a vyrazí po stopě okouna nilského. Pak je na řadě jeden obr z Amazonky a cesta ho zavede také za sladkovodním rejnokem.

30. 11. 21.00 - Život ve smečce (Psi hyenovití)
Díky dokumentu Život ve smečce se z první ruky dozvíte, jak operují lovecké skupiny divokých zvířat. Dokument rozebírá vše od strategie a taktiky až po samotné provedení. Dva z nejznámějších zvířecích druhů, které loví ve smečce, jsou lvi a afričtí divocí psi. Každý z nich má své vlastní unikátní metody, jež vznikly kombinací instinktu a získaných schopností. Tato zvířata nejlépe zvládají komplikace vyplývající ze společného lovu a jeho výhody využívají k přežití v divočině.

1. 12. 18.00 - Tajemství věcí kolem nás (Ocel)
Poutavý dokumentární seriál vás provede komplikovaným výrobním procesem od začátku do konce. Dozvíte se o nejmenších detailech, které ovlivňují celý proces, a jak se celý systém postupně vyvíjel až do dnešní propracované podoby. Abychom pochopili, jak to všechno funguje, musíme se vrátit do minulosti. Díky tomuto seriálu uvidíte všechno od pouličních šikulů až po dění v zákulisí, do kterého byste se jinak nikdy nedostali. Tajemství věcí kolem nás odhaluje, jak se zdánlivě známý výrobní proces zdokonaloval, a pak vám zamotá hlavu věcmi, jež se každodenně dějí kolem nás.

Tipy Prima ZOOM: Příběhy z oceánů, Dinosauři v novém světle
▲ Tipy Prima ZOOM: Příběhy z oceánů, Dinosauři v novém světle

Foto: Dinosauři v novém světle. Uvidíte na Prima ZOOM

1. 12. 21.00 - Dinosauři v novém světle
Tyranosaurus Rex a Triceratops patří mezi nejlépe prostudované dinosaury. Co se o nich ještě můžeme dozvědět? Překvapivě je toho víc, než bychom si mysleli. Proslulý paleontolog Jack Horner se společně s týmem svých kolegů snaží vyvrátit dlouho rozšířenou představu o tom, že mladí dinosauři vypadali jako miniaturní verze jejich rodičů. Ve skutečnosti se mohli natolik lišit, že by vědci považovali mláďata za jiný druh než dorostlá zvířata. Dokonce i mladého tyranosaura by bylo těžké rozpoznat. Změny, kterými dinosauři procházeli, než dosáhli dospělosti, jsou podle Hornera obrovské. Dokonce si myslí, že až u třetiny dosud objevených druhů došlo ke záměně identity.

zdroj: FTV Prima