Quantcast
Konference Radiokomunikace

Šedesát let televize v Ostravě

| redakce | tisk

Na Silvestra to bude právě šedesát let, co se ostravská televize poprvé ohlásila svým divákům. V době televizního pravěku se tak začaly psát dějiny nejstaršího regionálního studia. Z malé hlasatelny přímo na hošťálkovickém vysílači se naživo vysílaly první zprávy, první hudební pořady i inscenace.

Za velmi stísněných podmínek a v nesnesitelném vedru se odehrávaly okamžiky, které žijí už jen v historkách pamětníků, neboť záznam pro archiv nebyl tou dobou technicky možný.

Dobrý večer, milí přátelé. Vítám vás k prvnímu zkušebnímu vysílání televisní stanice Ostrava,“ tak oslovila tehdejší diváky hlasatelka Eva Kunertová - Mudrová a pokračovala, „Ano, je to pravda, už i Ostrava má svou televisní stanici. A vy, milí přátelé, jste opravdovými televisními diváky. Trochu nezvyklé, že? Však si časem zvyknete.“

Na začátku bylo jen pár majitelů televizních přijímačů, ke kterým se scházeli sousedé na přímé přenosy sportovních zápasů nebo estrád, nebo prostě jen pro to, aby tu vymoženost mohli uvidět. Dobrodružství, které představovala televize ať už z hlediska úspěšnosti příjmu a šíření signálu, nebo z hlediska samotné výroby pořadů, je dnešním lidem těžko sdělitelné. Nejenže jsme si na ni rychle zvykli, jak předpovídala první hlasatelka, zároveň je televize dnes pro nás běžnou součástí našich životů a zcela samozřejmě od ní očekáváme, že nám zprostředkuje co nejlepší zážitky v co nejširším spektru.

Ostravské studio je v rámci kulturního a společenského života severní Moravy a Slezska vnímáno jako ´rodinné stříbro´ svého regionu. Dnešním účinkováním a podílem na celostátním vysílání tento svůj rozměr ovšem výrazně přesahuje,“ říká současný ředitel studia Tomáš Šiřina,“ pomalu se blíží bilance letošního roku a s ní i konstatování, že podíl pořadů z Ostravy na všech čtyřech televizních programech je nepřehlédnutelný, ať už jde o zpravodajství, dokument a publicistiku, nebo hranou tvorbu či tvorbu pro děti a mládež.“

Při svém startu to ještě byla Československá televise, dnes nás znáte jako Českou televizi. Právě proto je výstava věnovaná šedesáti letům vysílání z Ostravy, která se v těchto dnech instaluje na Dolní oblasti Vítkovice, nazvaná Od televise k televizi. Ve Velkém světě techniky si tak od 15. ledna do 31. července 2016 mohou její návštěvníci připomenout stěžejní okamžiky z historie televize v Ostravě, ukázky z programového archivu, fotografie, historickou techniku a také ukázky kostýmů, dekorací a rekvizit.

zdroj: ČT

Reklama
Vybrané články